avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_358

Activitate mihaela_358

Răspuns la discuția Malpraxis medical
nu am bon, dar cei de la clinica spun ca au programarile din anii trecuti si pe baza acestora acorda si garantia. O sa merg miercuri si o sa le cer o copie. Data trecuta am fost atat de debusolata de vesti incat nu m-am gandit la detalii.
Multumesc!
buna ziua,
acum doi ani am mers la medicul stomatolog pentru o plomba si in urma consultatiei medicul mi-a adus la cunostinta si alte probleme-carii mici si faptul ca trebuie sa fac extractia unui dinte care crescuse stramb si care era-n "plus". Partea cu extractia nu mi-a picat prea bine pentru ca nu imi place anestezia si chiar nu imi era confortabila,dar pentru ca trebuia si mi-a recomandat asta am acceptat. Extractia a fost destul de anevoioasa, s-a chinuit foarte mult medicul si la sfarsit i-am cerut dintele si nu stiu cum, dar l-am pastrat.
Acum 2 luni mi-a picat una dintre plombele pe care mi-o pusese acelasi medic si acum am mers la dentist sa-mi rezolv problema(la acelasi cabinet, dar medicul care m-a tratat acum 2 ani nu mai lucra acolo). Dintele de la care imi picase plomba fusese prost tratat, caria avansase si a trebuit scos nervul si am nevoie de o coronita cu pivot la el. Mi-a facut si o radiografie si am aflat cu stupoare ca dintele extras era caninul, dinte perfect sanatos si ca am un dinte de lapte(am 32 ani). Mi-a facut extractia caninului perfect sanatos si mi-a lasat premolarul de lapte. As vrea sa stiu daca cabinetul este vinovat pentru greseala sau medicul. ce ma sfatuiti sa fac si cui sa ma adresez?
Multumesc!
buna ziua,

ma aflu in ipostaza in care seful meu ma acuza de furt...total nefondat.
lucrez la o firma de transport si ma ocup de deconturile curselor. totul s-a petrecut din scurt, nu exista nici o dovada ca as fura( pentru ca nu este cazul, trebuia sa specific de la inceput ca acuzatia este total falsa) si sefii mei iau actele din urma pentru a face verificari. Imi este frica sa nu cumva sa modifice sau sa faca pierdute ceva acte si sa spuna ca este vina mea. As dori un sfat, cui sa ma adresez pentru ca aceste verificari sa fie facute corect. nu am primit acuzatia in scris...as dori sa ma sfatuiti cum sa procedez in continuare pentru ca sunt total nevinovata si totul imi pare asa de absurd incat nu stiu incotro sa ma indrept. mentionez ca mi-am depus cererea de demisie si nu mi-a fost acceptata pe motivul ca vor sa investigheze actele si sa demonstreze ca am furat si apoi sa cheme politia. stiu ca demisia nu trebuie acceptata de ei, pt ca este vointa mea de a pleca de la firma. sa explic si gestul demisiei mele...poate parea ca vreau sa fug de raspundere si poate par vinovata, dar tot ce vreau este ca sa pot pleca cat mai repede de acolo (sincer nu vreau sa stau printre oamenii aia nici o secunda in plus) si in timp ce se fac investigatiile sa pot sa-mi fac preavizul.
astept un sfat de la dumneavoastra.
multumesc!
Răspuns la discuția concediu de odihna
Multumesc pentru lamurire!
buna,
am si eu o intrebare: in anul 2010 am avut 20de zile fara plata si 6 luni de concediu medical.Am reinceput munca la data de 1 august 2010.
in codul muncii, se precizeaza ca zilele de concediu de odihna sunt proportionale cu durata efectiv lucrata. eu am 21 de zile de concediu de odihna in 12 luni si in cazul anului acesta o sa beneficiez de concediul aferent celor 5 luni lucrate?
multumesc!
buna ziua,
am si eu o intrebare, in cazul in care ma puteti ajuta.
am o problema de sanatate, hernie de disc si in ultimele 12 luni am avut 89 de zile de concediu medical si urmeaza sa ma operez in ianuarie. lucrez la o firma in alba iulia, acolo este si medicul meu de familie si acum stau la parintii mei in judetul dambovita. am inteles ca dupa 90 de zile de cm trebuie viza unei comisii si nu cea a medicului de familie. intrebarea mea este in cadrul carei institutii se afla acasta comisie si dc o pot viza si in dambovita sau neaparat in alba(acolo unde imi sunt platite contributiile la sanatate si de unde mi se plateste cm).
Răspuns la discuția citatie martor
multumesc mult pentru raspunsuri...si mai am o singura intrebare....daca puteti sa ma ajutati cu inca un raspuns...
daca nu ma prezint ce amenda risc?
Răspuns la discuția citatie martor
cei la care am lucrat sunt obligati sa-mi deconteze cheltuielile sau ar trebui sa faca asta din "placere"....pt ca nu o vor face si eu nu ii voi ruga sa faca asta...
in cazul in care nu ma prezint, care este amenda pe care o voi lua? sau se poate sa dau o declaratie de la distanta?
Discuție citatie martor
buna!
am si eu o intrebare... am lucrat la o firma de instalatii in anul 2007 si firma vrea sa dea in judecata un client care nu si-a platit factura. eu voi fi citata ca martor in acest proces, doar ca am mai multe nelamuriri...
sediul firmei este in Tragoviste, eu acum locuiesc si muncesc in Alba Iulia. sa pot merge la tribunal trebuie sa ma invoiees 2 zile cel putin de la job, plus ca drumul este lung si obositor.
sunt obligata sa ma prezint ca martor? si daca da, cine imi deconteaza cheltuielile cu drumul si absenta de la munca?