avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate hemilio

Activitate hemilio

Răspuns la discuția Viza de flotant
Asa e, dar nu ma refer la vot multiplu. E vorba de influientarea rezultatului in comunitatile mai mici; sunt sute de comune unde diferenta intre candidati e doar de cateva zeci de voturi. Am un exemplu din Mures chiar de ieri, unde diferenta a fost de 12 voturi, in favoarea unui candidat care are doar la adresa lui vreo 8 "rezidenti"! Eu aflandu-ma in tabara cealalta :(, as intreba daca are vreun sens sa merg cu plangere la politie pentru verificarea legalitatii dobandirii vizei de resedinta??! Probabil ca rezultatul votului nu se mai poate schimba...
Răspuns la discuția Viza de flotant
Si uite ca BEC reinterpreteaza legea alegerilor locale si, printr-o circulara da drept de vot in orice sectie de votare celor care au viza de flotant la o adresa arondata secției de votare respective, indiferent de vechinea vizei. Viza se poate obtine inclusiv vineri. S-a inventat un mod legal de fraudare, de care vor abuza multi, mai ales in zona rurala, unde cu un autobuz de votanti poti face diferenta ([ link extern ] ).
Salut. Si eu as fi tentat sa fac operatiunea asta cu o societate afiliata din Romania, dar sa o interpretez ca o compensare a unei datorii intr-o valuta cu o creanta intr-alta valuta, avand in veder ca avem relatii contractuale pe ambele valute; dar o sa o fac la cursul BNR si doar atunci cand acesta e mai avantajos (pentru ambele parti) decat cursul buy/sell oferit de banci.
Daca faci operatiunea cu firma mama din UE, s-ar putea sa fie nevoie sa completezi anexa 6 la norma bnr 26: [ link extern ] ).

Oare sa existe obligatii pentru operatiunea asta de schimb valutar si intre companii din RO?

Multumesc
Răspuns la discuția Arhiva declaratii fiscale 2006
hemilio a scris:

Am cautat, dar nu am gasit ce ma intereseaza. Merci oricum


Ma ajuta cineva??
Răspuns la discuția Arhiva declaratii fiscale 2006
Am cautat, dar nu am gasit ce ma intereseaza. Merci oricum
Stie cineva unde as putea gasi versiunile anterioare ale programului de Declaratii Fiscale 2006? Versiunile mai vechi de versiunea 1.0.8.5.

Multumesc
Eu, SC ABCD SA detin 51% din SC XYZ SA. Pt. a-mi desfasura activitatea eu import materie prima vrac din port; XYZ SA imi descarca de pe vase materia prima si pentru asta eu ii platesc, in conditiile de piata.

Daca XYZ SA ar avea o macara noua, eu as avea avantaje foarte mari, adica imi aduc materia prima cu vase de capacitate mai mare, deci mai ieftin si imi descarca mai rapid, deci mai ieftin.

Problema e ca XYZ nu are bani sa cumpere o macara noua si frumoasa; eu am si caut o metoda de a cumpara macaraua fara a incalca legea si fara ca el sa aiba costuri suplimentare cu un credit bancar.

Initial m-am gandit sa-i acord eu un credit, dar neavand in obiectul de activitate asta, fiscul zice ca nu-i voie; si-l cred.

Apoi m-am gandit sa cumpar eu macaraua, o achit si o revand lui XYZ SA la costul de achizitie(+TVA). Dupa asta, inchei o conventie de plati cu XYZ si el imi plateste, de ex., 1 Euro pe fiecare tona descarcata cu macaraua respectiva; in 4 ani ar trebui sa imi achite totul.

Din privinta prevederilor legate de preturile de transfer, credeti ca dau de bucluc daca procedez asa? E posibil sa vina fiscul si sa imi ajusteze, mie veniturile si lui cheltuielile, interpretand conventia asta de plati un soi de finantare care, daca ar fi in cond. pietei ar fi purtatoare de dobanda?

Daca aveti vreo idee cum altfel as putea proceda, dau o bere.Multumesc
Un angajat al firmei unde lucrez a decedat, iar situatia familiei lui este foarte grea. Administratorul firmei ar dori sa ajute familia cu o suma de bani, dar cnf. Legii 32/1994 privind sponsorizarea, actele de mecenat se pot face doar pentru domeniile cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific (cel putin asa inteleg eu) la pers. fizice. Incalc legea sponsorizarii daca fac un contract de mecenat autentic cu sotia decedatului? Multumesc pentru ajutor.
Am platit pentru o angajata, in baza unei facturi pe numele firmei, medicamente pentru tratamentul cirozei(daca o fi posibil sa fie tratata). Pot sa incadrez cheltuiala, d.p.d.v. al deductibilitatii la calculul impozitului pe profit, la cheltuieli sociale(2% la chelt cu salariile), sau trebuie sa fac un contract de mecenat si sa o bag la chelt. cu sponsorizarea? Multumesc pentru opinii!
Deductibil 26.25*2.5; cel putin asa se intelege din modificare.