avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate mady_dd

Activitate mady_dd

Buna ziua! Am o societate care are o datorie veche de 2 ani in valoare de 3000 ron la un furnizor. Acestia ne-au dat in judecata si ne cer si penalitati de 1800 ron, coform contractului pe care l-am incheiat mai demult.
In urma discutiilor purtate pe mail am ajuns la o intelegere cu acestia, in sensul in care daca le achitam suma de 3000 ron intr-o saptamana renunta la judecata si la penalitati.
Intrebarea mea este daca trebuie sa le cer o forma oficiala a intelegerii noastre ca s anu am surpriza ca nu se tin de cuvant si daca trebuie sa mai trimit ceva instantei pentru anularea judecatii.
Multumesc mult!
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția datorii la furnizori
Am reusit sa ajungem la o intelegere in sensul ca daca achitam debitul principal vor renunta la judecata, toate discutiile au fost purtate prin e-mail. Intrebarea mea este daca trebuie oficializata aceasta intelegere, si daca trebuie sa trimitem ceva la judecatorie.
Răspuns la discuția datorii la furnizori
Multumesc pentru raspuns! Se poate totusi ajunge la o intelegere cu ei si acestia sa anuleze procesul?
Buna ziua! Am o societate care are o datorie veche de 2 ani in valoare de 3000 ron la un furnizor. Acestia ne-au dat in judecata si ne cer si penalitati de 1800 ron, coform contractului pe care l-am incheiat mai demult.
Daca achit putin cat putin din datorie pana la termenul la care avem infatisarea la judecatorie, mai este valabil procesul? Este posibil ca acestia sa isi retraga plangerea?
Dar daca nu achit, care sunt etapele legale prin care acestia pot sa ne oblige la plata datoriei?
Va multumesc mult.
si nu se poate intocmi nici un fel de contract sa zicem de colaborare...fara a fi mentonat vreun venit?
Exista cumva un model de cerere de uzucatiune pentru eliberarea titlului de proprietate de catre judecatorie?

In cazul in care beneficiez deja de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani si am fost solicitata de la fostul meu loc de munca sa efectuez macar 1 ora-2 de munca pe zi, intrebarea mea este daca exista vreo forma legala prin care sa pot efectua 4-6 ore de munca pe luna si in acelasi timp sa beneficiez si de indemnizatie pentru cresterea copilului.
Buna ziua. Imi pare rau ca nu am aflat mai devreme de acest site, deoarece de catevaluni de zile ma confrunt cu o problema la care nu reusesc sa ii dau de capat. Sunt de curand administratora la o societate infiintata in 2006 si de asemenea ma ocup si de partea de contabilitate. In momentul in care p preluat aceasta raspundere, contabilitatea firmei avea mari probleme deoarece inregistrarile contabile erau eronate, facturi lipsa, si am fost nevoita sa refac toata contabilitatea din anul 2006 pana in anul 2008. Cu aceasta ocazie am ramas in urma cu depunerea declaratiilor 100 si 300 pe lunile sept si dec2007, si decl 10 pe ian si febr. 2008. Pe data de 26 martie am fost la administratia financiara si am depus cu amenda (500 ron) declaratiile acestea,precum si alte declaratii obligatorii cu termen de depunere in ianuarie 2008. Inl una iulie am primit acasa o somatie de la ANAF in care erau precizate sumele restante de plata la bugetul statului (ceea ce era corect) si amenzi in valoare de 1500 ron. In urmatoarea zi m-am prezentat la admin fin cu aceasta adresa, unde am aflat ca suma de 1500 ron reprezenta cei 500 ron achitati si 1000 ron amenda conform unui proces verbal de contraventie "pentru nedepunerea declaratiilor 100 si 300 pentru ianuarie-dec 2007", proces verbal despre care mi s-a explicat ca a fost trimis prin posta si pe care eu de fapt nu l-am primit. Dupa ce am fost verificata in calculator si s-a vazut ca declaratiile erau depuse, mi s-a spus sa revin peste o luna pentru a rezolva problema cu persoana care intocmise acest proces verbal in sensul ca acesta trebuia anulat. Am revenit dupa cum mi s-a spus, dar mi s-a spus ca nu se poate rezolva nimica si ca amenda trebuie platita si practic am fost data afara pe usa... Am revenit in luna septembrie si am apelat la o alta persoana cu functie mai inalta pentru rezolvarea problemei, am fost sfatuita sa fac o adresa catre anaf in care sa explic situatia. Am asteptat o luna si ceva pentru un raspuns la adresa mea, si nu am primit nimica. Am fost din nou la sediu anaf, unde mi s-a explicat ca imi lipseste din declaratia 100 pe sept si dec impozitul pe profit si declaratia 101 pentru anul 2006. Am intocmit declaratiile lipsa si am aratat procesul verbal incheiat pe 26 martie 2008 si mi s-a zis ca acestea pot fi inregistrate pe acelasi proces verbal. Dupa ce mi-au fost stampilate actele cu data de 26 martie 2008, am fost trimisa la alta doamna de acolo care nu a vrut sa mi le inregistreze decat daca platesc amenda de 1000 ron. Acest lucru nu mi se pare corect, din moment ce in acel proces verbal sunt mentionate alte declaratii nedepuse fata de ceea ce mi-a ramas mie nedepus. Intrebarea mea este daca intr-adevar pot depune declaratiile pe procesul verbal deja incheiat si daca se poate face anularea procesului verbal cu amenda de 1000 ron. Va rog mult de tot sa ma ajutati!
Am si eu o mare problema. In luna iunie 2003 am aveam acumulata o datorie de 1.300 ron fata de Orange. La timpul respectiv, eram plecat din tara si datoria aceasta a fost facuta de o alta persoana. Dupa 2 ani si jumatate am fost contactat de EOS pentru a le plati suma de 12.800 ron. In luna august 2006 le- am platit suma de 1.300 ron care reprezenta debitul principal, urmand sa platesc ulterior jumatate din suma penalitatilor, ceea ce nu am putut face. Un an de zile nu am mai fost contactat apoi urmatorul an am primit telefoane si instiintari de plata pentru a plati suma de 1.300 ron DEBITUL PRINCIPAL. Initial mi se spune ca nu mai am de platit penalitati iar pe faptul ca nu le platesc imi vin mesaje in care mi se spune ca am de platit penalitati. Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in coninuare si care sunt solutiile pentru a rezolva acesta problema. Va multumesc mult.