avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate dandelion

Activitate dandelion

Mulțumesc pentru lămurire. Îmi este de mare ajutor.
Mulțumesc pentru informațiile suplimentare. "Deschiderea moștenirii" este același lucru cu "deschiderea procedurii succesorale"? (nu-mi este clar dacă la punctul 1 termenul de prescripție începe să curgă de la momentul decesului sau de la deschiderea procedurii succesorale).
Va multumesc pentru raspunsul rapid.

Termenul de prescripție se referă la valabilitatea rezervei succesorală sau la durata de timp în care poate fi atacat un act de donație după deces? (menționez că au trecut 7 ani de la deces și succesiunea nu a fost deschisă încă)
Buna ziua,

Vin la dumneavoastra cu o intrebare cu privire la succesiune dupa decesul bunicului meu.

Un scurt istoric: bunicul meu a facut in timpul vietii un act de donatie catre fiul sau (tatal meu) in timpul vietii. La momentul acela era casatorit cu o doamna care nu este mama fiului sau.
In urma decesului, tatal meu trebuie sa faca succesiunea pentru a putea hotara ce face cu bunurile tatalui sau (ex: radierea masinii)

As dori sa va intreb daca actul de donatie se poate ataca in instanta. Daca da, imi puteti spune in ce conditii (in contextul dat)?

Va multumesc pentru orice informatie ajutatoare.