avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate cren

Activitate cren

Răspuns la discuția furt
si cum formulez aceasta plangere, va rog sa-mi dati cateva idei. multumesc
Discuție furt
am constatat ca mi s-a furat din curtea casei un numar de bare de fier.
Cum pocedez, fac o sesizare la politie sau direct plangere penala la Parchet.
Eu banuiesc cine ar fi furat, dar nu sunt sigura 100%.
Răspuns la discuția curent electric
contractul nu este pe numele meu, este pe numele soacrei, fosta proprietara, dar cei de la elecrica mi-au spus in momentul cand au mutat contorul de pe casa veche la poarta, ca dupa ce ridicam casa noua va trebui sa deschidem o partida noua. Eu asta vreau sa evit, deschiderea unei noi partizi, avand in vedere ca avem deja partida. Dar vreau sa fiu in legalitate.
Discuție curent electric
Sa va relatez problema mea. Mama sotului meu ii vinde acestuia un teren cu o casa.
Aceasta casa este conectata la curent electric. Noi demolam aceasta casa, iar pe perioada demolarii am mutat contorul electric la poarta ca asa ne-au zis cei de la Electrica ca trebuie. Dupa ce am demolat casa veche am construit alta, iar cei de la Electrica ne spun ca trebuie sa ne deschidem o alta partida de curent, ca nu putem functiona cu cea veche. Vroiam sa va intreb, daca exista vreo posibilitate sa nu deschidem o alta partida de curent atata vreme cat noi avem deja aceasta partida. Ce pot sa fac?
Am girat pentru un prieten, pentru a putea lua un imprumut de la banca in suma de 7000 lei. La giranti am fost eu cu inca o persoana, iar sotia acestuia coplatitor.
Debitorul (prietenul meu) nu si-a mai achitat ratele incepand cu luna iunie, iar banca a dispus poprire pe salariul meu pentru rata pe luna iunie. E corect ca banca sa retina rata numai de la mine? Mai este un girant, nu sunt singur si mai este si sotia debitorului ca coplatitor. Banca imi retine din salariu o suma mai mare decat rata pe fiecare luna conform graficului de esalonare a creditului. Ce pot eu sa fac, cum ma pot apara? De ce imi retine doar mie din salariu iar celuilat girant nu?
Ce pot face impotriva prietenului meu? Daca el nu are cu ce sa plateasca voi fi oblugat sa platesc intreaga suma care a mai ramas de achitat? Cum ma pot apara eu in fata bancii? Va rog urgent spuneti-mi ce sa fac?
Am si eu o intrebare si va rog daca puteti sa-mi raspundeti urgent.

In 2007 am imprumutat de la X doua sume de bani prin doua contracte de imprumut. Prima suma imprumutat am restituit-o tatalui acestuia, iar acesta a semnat de primire a banilor in fata notarului.
Cealalta suma nu am reusit sa o platesc la data scadenta, iar acum dupa doi ani creditorul ma pune in executare si imi pune poprire pe pensie. Dar ce este mai grav solicita restituirea intregii sume din cele 2 contracte de imprumut. Mai exact in primul contract mi-a imprumutat 3600 Euro, iar in cel de-al doilea 2400 Euro. Eu i-am restituit suma de 3600 Euro, dar el acum prin inceperea executarii imi cere toti banii, adica 6000 Euro. Ce mai pot eu sa fac, termenul de contestatie la executare l-am pierdut, am primit somatia de la executor in data de 06 mai 2009. Deja prima rata de poprire mi-a fost oprita in luna mai din pensie.
Pot sa incerc totusi o contestatie in care sa sustin ca am fost plecat din localitate si am primit somatia acum in iunie, de altfel pe smatie nu estesemnatura de a mea, eu am gasit aceasta somatie in cutia postala, dar mult mai tarziu de la data inscrisa pe aceasta somatie, adica stampila postei.
Dar pe drept comun ce as putea sa fac. Eu am facut aceste imprumuturi, in scris nu au fost cu dobanda, dar in realitate eu i-am platit acestuia dobanda in fiecare luna.
Eu sunt de acord sa-i platesc cei 2400 Euro , dar cealalta suma de 3600 Euro am platit-o deja , nu as vrea sa mai fiu obligat sa o platesc din nou. Cum as putea sa ma apar?

multumesc pentru raspuns. Cam cat dureaza procedura asta. Mai pot inregistra acum casatoria, care de fapt acum nu mai este pentru ca a intervenit divortul sau inregistrez direct divortul?
Eu am facut plangere la politie cand am primit acasa instiintare de la banca ca trebuie sa platesc ratele. Individul mi-a spus ca plateste el toate ratele. Mi-a spus ca daca il ajut cu acest imprumut ma va ajuta si el sa plec in afara la munca si asa l-am ajutat. Eu nu am primit nici un ban. Dar ce e mai grav , cei care au luat banii , politia nu a putu sa-i identifice pentru ca eu ii stiam numai dupa porecle , nu stiu numele lor adevarat. Cel care m-am pus sa fac imprumutrile si a facut rost de toate actele a fost scos de sub urmarire penala. Eu sunt trimis in judecata impreuna cu inca doi inculpati, cel de la care apare emisa adeverinta de salariat si inca unul care a adus adeverintele de la banca pentru a putea face acel imprumut, dar cei care au luat efectiv banii nu apar deloc. Eu sunt cel care a facut plangerea si tot eu sunt autor. Va dati seama ca daca as fi stiut ca e ceva ilegal nu as mao fi facut plangere, pentru ca eu oricum platesc ratele, nu am ce sa fac. Daca stiam nu mai faceam nici o plangere, dar am crezut ca politia isi va face datoria si ii va prinde pe cei care m-au inselat, dar n-a fost asa.
eu am fost cel care am facut plangere penala in momentul cand am primit acasa adrese de la banca ca trebuie sa platesc ratele. Atunci am realizat ca am fost inselat.
M-am castorit in Serbia cu un cetatean sarb. Nu am inregistrat casatoria in Romania. La casatorie mi-am pastrat numele de fata si nu am fost nevoita sa-mi schimb buletinul, am in continuare domiciliul in Romania. Dupa un timp am divortat, iar acum vreau sa ma casatoresc cu un cetatean austriac. Cand am dus actele pentru casatorie cei de acolo mi-au spus ca imi trebuie un act din Romania din care sa reiasa ca nu mai sunt casatorita si ca pot sa ma castoresc. Cum fac sa inbregistrez casatoria in Romania, dar si divortul, ca de fapt acum nu mai sunt casatorita. Ce procedura trebuie sa urmez sa pot inregistra casatoria si divortul in Romania.