Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune a bancii cu adeverinta falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune a bancii cu adeverinta falsa

Pe scurt o sa va expun speta mea. Acum un an am intrat in relatii cu un individ care mi-a spus sa-l ajut imprumutand de la banca niste banii. Eu i-am spus ca nu muncesc si nu am cum sa imprumut de la banca. El mi-a facut rost de toate actele, adeverinta de salariat, carnet de munca, pe care apare semnatura mea, pentru ca le aducea sa le semnez si astfel am imprumutat de la banca o suma de bani, pe care i-am predat-o acestuia care era in grup cu altii oamenii.
Sunt trimis in judecata pentru art. 215 alin 2 cu aplic art. 41 alin 2 C.p., art. 290 si 291 cu aplic art. 41 alin 2 c.p., toate cu aplic art 33 lit a c.p.
ce concluzii pot pune in favoarea mea la judecatorie si care ar fi pedeapsa pe care as primi-o, avand in vedere ca eu achit ratele la banca la zi, nu am antecedente penale. Practic acest individ m-a fraierit si el a fost scos de sub urmarire penala. Va rog urgent raspuns.
Fara ajutorul unui specialist in domeniu riscati sa fiti condamnat. Chiar daca achitati ratele, totusi ati savarsit acele infractiuni.
Daca situatia sta asa cum o prezentati, nu are cum sa nu fie si el vinovat.Daca a fost scos de sub UP inseamna ca nu avea cunostinta desore situatie si dvs. ati intrat in posesia actelor si a adeverintei de salariat sub alta forma.Cred ca nu ati prezentat tot adevarul.:)
Oricum,va trebuie un avocat.Sunt elemente certe ca ati comis mai multe infractiuni,chiar daca fata de banca sunteti corect.
1.ÎNªELÃCIUNEA (art. 215 C. pen.) ( varianta agravanta , alin 2,cu aplic art. 41 alin 2 C.p. )
2 Fals în înscrisuri sub semnătură privată, în condiţiile prevăzute de art. 290 Cod penal.si Uz de fals prev. de art. 291cu aplic art. 41 alin 2 c.p., toate cu aplic art 33 lit a c.p.....si totusi sustineti ca nu sunteti vinovat ?ceva nu se leaga ....sfatul meu este sa nu alegeti sa va puneti singur concluzii in fata instantei, apelati la un avocat, oricum sunt destule fapte retinute in sarcina dvs.Dar cu un avocat bun cine stie...(Art. 52 Participaţia improprie???dar slabe sanse )
cren a scris:

Pe scurt o sa va expun speta mea. Acum un an am intrat in relatii cu un individ care mi-a spus sa-l ajut imprumutand de la banca niste banii. Eu i-am spus ca nu muncesc si nu am cum sa imprumut de la banca. El mi-a facut rost de toate actele, adeverinta de salariat, carnet de munca, pe care apare semnatura mea, pentru ca le aducea sa le semnez si astfel am imprumutat de la banca o suma de bani, pe care i-am predat-o acestuia care era in grup cu altii oamenii.
Sunt trimis in judecata pentru art. 215 alin 2 cu aplic art. 41 alin 2 C.p., art. 290 si 291 cu aplic art. 41 alin 2 c.p., toate cu aplic art 33 lit a c.p.
ce concluzii pot pune in favoarea mea la judecatorie si care ar fi pedeapsa pe care as primi-o, avand in vedere ca eu achit ratele la banca la zi, nu am antecedente penale. Practic acest individ m-a fraierit si el a fost scos de sub urmarire penala. Va rog urgent raspuns.

Este indicat sa va angajati avocat.
Daca nu va angajati o sa primiti unul din oficiu.Ce va iesi in acest caz e greu de spus daca nu va angajati avocat.
Ati avea sanse la aplicare unei pedepse cu suspendare cu avocat care sa va apere.

avocat Claudiu Lascoschi
Infr de inselaciune exista si s+a si consumat din moment ce spuneti ca deja ati predat banii catre persoana respectiva.
Intrebarea mea este: Vi s-a dat si dvs. o parte din suma? Sau ati actionat benevol numai in scopul de a-l ajuta pe respectivul individ? Acest aspect este f important in context.
In ceea ce priv scoaterea de sub UP sau neinceperea UP fata de persoana care a determinat sa savarsiti infractiunea este posibil sa nu existe suficiente probe ca acesta ar fi complice sau autor al infr de fals.
In ceea ce priveste pedeapsa, aceasta depinde de f multe aspecte si in functie de acestea puteti primi sau nu cu suspendarea executarii.