avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate manolca

Activitate manolca

Salutare tuturor,
Acum 2 ani mi-a fost furata o tableta.:sorry: O luasem la mana a 2-a dar aveam dovada platii.
Am fost la politie si au spus ca vor vedea ce pot sa faca. :sorry: Nu au facut nimic.
La cateva luni am descoperit ca tableta mea ramasese sincronizata la contul meu Google si puteam vedea pozele pe care le fac, locatiile in care au fost, videoclipurile la care se uita pe youtube (se pare ca oamenii sunt fani ai serialului La bloc). :O
Am revenit la politie cu toate aceste detalii, inclusiv POZE ale persoanelor.
Ba mai mult, intre timp am aflat si singur unde locuiesc faptasii.
Politia mi-a dat acelasi raspuns. Au adaugat totusi ca nu cred ca este posibil sa o recuperam pentru ca trecusera cateva luni, ca si cum furtul, desi demonstrabil pe toate caile posibile, are si el un termen limita scurt pana sa se prescrie. #-o si au trecut anii.
M-am resemnat si chiar din contul google deconectasem toate dispozitivele. Doar ca pana si astazi aceste presoane sunt conectate la contul meu Google si tot vad la ce se uita si, mai rau, imi dauneaza imaginii Google+.
Sunt din Bacau si apelasem la serviciil Sectiei 2.
Nu mai am nici 2% incredere in buna vointa a acestor oamenii ca si-ar da vreun interes macar sa rezolve niste cazuri.
Ce pot sa fac? Exista vreo entitate superioara la care as putea sa apelez? Ce solutii am?
Va multumesc.
Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema urata de ceva vreme. Pe data de 1 August am fost retinut de catre Sectia 17 Politie Bucuresti pentru suspiciune de conducere fara a avea acest drept, am dat declaratie, mi-au suspendat permisul. Iar astazi, 12 Decembrie, eu inca nu am un raspuns si nici nu m-a sunat nimeni. Am aflat ca Dosarul meu a ajuns la Parchet abia la sfarsitul lunii trecute si a fost predat la Rutiera Bucuresti pe 1 Decembrie.
Eu sunt din provincie si nu ma pot deplasa mereu in capitala. Am sunat de foarte ulte ori si nu araspuns nimeni iar de putinele ori cand au raspuns au zis ca nu pot da informatii (de niciun fel) prin telefon si ca trebuie sa vin.
Mentionez ca, Pe 28 Iulie am fost oprit de politia Rutiera undeva la Bistrita nasaud, de 2 ori, m-au verificat in sistem, aparea ca as avea permisul suspendat dar au zis ca e o eroare, mi-au dat amenda si permisul inapoi. Dupa aceea la distanta de 2 saptamani, m-am trezit cu citatie de la Bistrita cum ca sunt suspectat de conducere fara permis. Am fost la Bistrita, am dat declaratie, dupa care am primit solutionarea: Trebuia sa primesc instiintare de la Politia Iasi cum ca mi-a fost suspendat permisul pentru viteza (radar) insa nu am primit acea instiintare, dar suspendarea a fost introdusa in sistem, drept pentru care eu comiteam o infractiune in necunostiinta de cauza. Biroul Rutier Bistrita Nasaud a confirmat ca sunt nevinovat.
Acum sunt in Bucuresti si urmeaza sa ma duc la Politia rutiera sa vad ce se intampla cu dosarul meu.
As vrea sa stiu care sunt drepturile mele de care ar trebui sa ma folosesc acum cand ma duc la ei sau cum trebuie sa procedez cel mai bine. In cat timp trebuiau sa ma sune? in cat timp trebuia sa primesc raspunsul de cand am dat declaratia? etc. Nici nu stiu ce sa mai zic...
As aprecia foarte mult un raspuns cat mai clar si mai bun. Va ultumesc.
Buna ziua tuturor,
Am un caz mai special, comico-tragic chiar...
In noaptea de 28-29 iulie, circuland dinspre Bologna spre Bacau, am fost oprit de Brigada Rutiera Bistrita Nasaud pentru viteza. Am dat actele si, verificandu-ma pe aparat, au observat domnii politisti ca figuram cu permisul suspendat. Dupa ce au verificat prin statie, mi-au spus ca, intr-adevar, am avut o suspendare de o luna prin Aprilie, care deja expirase si ca este o greseala, trebuie sa merg la Bacau sa rectific statutul permisului meu. Am primit amenda si permisul inapoi. Nu am apucat sa stau la Bacau ca am ajuns la Bucuresti, unde, in noapte de 2-3 August, circuland regulamentar pe o anumita strada, ma trezesc cu masina Sectiei 17 in stanga mea, cu girofar aprins si semnale acustice: "Bacaul, trageti pe dreapta!!".
Eram cu masina unui prieten, cu numere de BC. Au venit foarte alarmati la masina si mi-au spus direct sa deschid portbagajul, neprezentandu-mi motivele opririi. Am iesit, am deschis portbagajul, m-au intrebat de stupefiante alcool, etc. Nimic in neregula, mi-au cerut actele, pe care nu le aveam la mine, drept pentru care au trecut la verificare prin statie. Au fost instiintati ca am permisul suspendat si ne-am deplasat la sediul Sectiei 17, dupa care am fost la domiciliul prietenului meu pentru a lua actele masinii si cele personale, dupa care iar la sectie, unde acei 3 agenti s-au chinuit sa imi ia o declaratie.
Am vazut si eu cazierul rutier si figura intr-adevar o suspendare din Aprilie, dar mai figura si o alta suspendare activa, pe 3 luni pentru viteza. Mentionez ca mai apareau acolo si alte 2 amenzi primiet, in perioada de suspendare. Mi s-a zis ca mi se va intocmi dosar penal si ca declaratia mea va ajunge la Biroul Rutier Bucuresti. Adaug faptul ca toata noaptea, domnii politisti au avut un comportament total neadecvat, de MAHALA ("Tati, lasa ca te premiem noi", "Tati, da ne iei de fraieri?", "Bai nene, da-o-n p**a mea de treaba" si multe altele)
Am sunat 2 zile la rand la Biroul Rutier, unde nu a raspuns nimeni (Ba chiar doamna centralista mi-a si zis ca asa procedeaza cei de acolo, nu prea raspund la telefon).
Mentionez ca, pentru prima suspendare, am primit instiintarea Acum 2 saptamani, deci la 3 luni dupa ce expirase, iar pentru cea de-a 2-a suspendare nu am primit nimic.
INTREBARI:
Ce ar trebui sa fac eu acum? Sun la Bucuresti, Bacau, Bistrita? Cine e de vina pentru faptul ca nu am fost instiintat de aceste suspendari? Daca eu nu am fost instiintat, de unde sa stiu ca comit o infractiune? Si daca am comis-o in necunostiinta de cauza, este normal sa fiu sanctionat? Si daca da, e normal sa se ajuga la dosar penal? Adica, inteleg, Legea e Lege si o respectam, dar de ce trebuie sa platesc eu pentru ca organele Legii nu isi fac datoria cum trebuie??
Salutare,
De acum 2 zile, circula stirea cum ca marijuana a devenit legala pentru scopuri medicale.
"Legile 143 și 339 reglementează folosirea derivaților din marijuana în scop medical (tincturi, rășini sau fragmente vegetale) până acum interdicția acoperea atât posesia, cât și uzul de cannabis în toate formele."
Am rascolit netul si nu am gasit nici-o actualizare din 2013 care sa specifice asa ceva.
Ma poate ajuta cineva cu aceste legi actualizate 2013?


Foarte buna idea cu furtul.
Totusi, faptul, ca acest contract nu este inregistrat la administratia financiara, imi sporeste sau imi diminueaza mie sansele de castig in cazul plangerii?
Trebuie sa ma duc mai intai la Politie sau direct la Judecatorie?
Cum trebuie procedat ca sa imi pot lua cat mai repede bunurile din acel apartament?
Am luat in chirie un apartament la care am platit la inceput doar chiria, fara garantie. Am convenit cu proprietarul sa achit luna urmatoare garantia.
S-a terminat prima luna de chirie si nu am avut bani pentru a doua chirie si nici pentru garantie. M-am inteles cu proprietarul sa ma astepte inca 2 saptamani. dupa 10 zile, proprietarul a schimbat butucul fara a ma anunta si mi-a zis ca nu ma mai lasa sa intru pana nu ii dau banii si ca nici nu voi mai locui acolo deoarece ar fi avut reclamatii de la vecini ca am facut galagie acolo ca ar fi stat 7 baieti si 5 fete in casa si alte aberatii. Am discutat cu el insa nimic, ramane ferm pe pozitie.
In contract scrie ca daca nu platesc in 10 zile de la termenul stabilit se reziliaza contractul fara nici-o formalitate si trebuie sa parasesc locuinta in 30 de zile, caz in care pierd garantia. Conteaza ca nu am platit-o?
Precizez si faptul ca proprietarul nu a depus la finante contractul de chirie.
Ce trebuie sa fac in acest caz?
Este acesta sechestru pe bunuri?