avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate ovi_pov

Activitate ovi_pov

Răspuns la discuția Evacuare imobil
problema e ca nu s-a facut nici o intelegere scrisa...deci persoana care a ramas in apartament poate sa scoata toate obiectele din apartament?
Discuție Evacuare imobil
Buna seara!Sa va zic o speta: Mama si fiu vitreg au impreuna un apartament.
Fiul castiga dreptul de a o despagubi pe mama vitrega care sta in apartament.
Ii pune intr-un cont jumate din valoarea apartamentului(am inteles ca sunt banii pe numele unui executor, nu prea ma pricep).
Fiul vine cu executorul si o scoate pe mama vitrega si pe tatal sau din apartament(sa zicem ca totulc e a fost facut pana acum a fost facut legal).
Problema este urmatoarea: Pana cand poate sa tina 'mama' lucrurile in casa?Poate sa i le scoata fiul din casa?Care e procedura?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
romibaro a scris:

de la ramanerea irevocabila a hotararii curge termenul de suspendare. in interiorul acestuia puteti face cerere de reducere la 30 de zile, cu sustinerea examenului. daca sustienti examenul si il picati, se mai adauga 30 de zile celor deja reduse, deci veti avea 60 de zile de suspendare.

off topic: nimeni nu este obligat sa va raspunda.

ok.Multumesc.Stiu ca nu e nimeni obligat sa imi raspunda,dar concluzionam si eu....
Bine.... deci, sa inteleg ca nu stie nimeni s imi raspunda .....sau nu are timpul necesar pentru asa ceva...
vad ca va uitarati cativa...dar nici unul nu stie sa imi raspunda.....? :((
imi pare rau dar mejaul il postai gol,dar scrisei altul....
In decembrie 2008 mi-a fost retinut permisul pentru neacordare prioritate(s-a produs si o tamponare)pentru 60 zile.In termenul de 15 zile am facut contestatie(cu toate ca stiam ca o sa o pierd) pentru a avea permis de sarbatori.
In data de 13 ian 2009 an primul termen la contestatie(clar nu sa o castig contestati).Acum am auzit ca din cauza ca am facut contestatie chair daca o sa dau testul acela nu o sa mai obtin reducerea suspendarii de la 60 de zile la 30 si chiar mai mult am auzit ca cica imi mai pun ei inca 30 zile adica o sa am 90 zile..... si dupa ce dau testul acela grila o sa obtin o 'reducere' a suspendarii la 60 zile.As vrea sa imi ziceti daca aveti cunostinta despre ce v-am scris mai sus , daca asa este?Va multumesc anticipat!
denisas a scris:


Am aceeai problema ca cel care a initiat discutia....Eu doresc sa depun contestatie 'la misto' pentru a mi se prelungi dovada(sa pot conduce masina de sarbatori).
M-ar interesa un raspuns de la cineva priceput.... si anume.....dupa ce depun contestatia la judecatorie o sa mi se fixeze un termen,problema e ca eu doresc sa fac eva si sa il anunt pe judecator ca nu mai doresc sa continuu contestatia.ce trebe sa fac? cum anunt judecatorul ca nu mai doresc sa vin la proces?ca nu mai vrea sa continuu?Ma repet :depun contstatie doar pt a avea drept de circulatie de sarbtori.



Nu este nevoie sa renunti la contestatie, daca nu vrei sa mergi la termen NU te obliga nimeni, se va solutiona in lipsa, daca s-a solicitat, sau se va suspenda pentru pt ca nu te-ai prezentat si nu s-a solicitat judecarea in lipsa.

Mai mult decat sa se respinga contestatia nu are ce sa se intample. Asa ca nu vad de ce sa te complicati.

Multumesc pentru raspuns.Asa o sa fac,dar sper sa nu ma amnedeze dna judecator pentru neprezentare.
Răspuns la discuția schimbare c.n.p pe permis auto
cele 6 cifre de la sfarsitul cnp ului reprezinta:
primele 2 cifre -codul judetului in care s-a inregistrat nasterea pers respective
urmatoarele 3 cifre-este un numar dat la nastere de astia de la evid pers.
ultima cifra -cifra de control car se calculeaza dupa o formula(pe care nu o mai stiu)in care se folosesc celelalte cifre ale cnp ului