avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaHH86

Activitate AlinaHH86

Nu mi-a spus nimeni acest lucru. Din contra, cand am fost la cei de la casa locala de sigurari, mi-au spus din sistem ca ultima luna de asigurat a fost exact si ultima de contract.
Răspuns la discuția Animal de companie otravit
Nu aveti sau nu puteti obtine o scrisoare, un insemn de la veterinar care sa constate gravitatea situatiei - intentia de ucidere?
Arbori "toaletati" abuziv de un vecin

Este vorba de o serie de arbori mici, decorativi, crescuti pe strada din spatele blocului si "toaletati" de cateva ori pe sezon de un vecin ce sta la bloc, insa pe strada paralela acesteia. Arborii sunt sigura sursa de verdeata si de frumos din zona, dar si singura sursa de umbra pt masinile parcate ale locatarilor blocului. El este singurul in permanenta deranjat de acesti copaci si nu inteleg ce motive are. Banuiesc ca planul lui este sa ii usuce si sa scape definitiv de ei... dar nu stiu de ce...

Respectivul le taie toate crengile repetat, cu diverse pretexte, depinde cine il intreaba
- ca ii vin crengile pe masina (atunci de ce a taiat toata coroana, la toti copacii, cand de abia ajungeau 2-3 crengi la masina lui??)
- ca radacinile strica asfaltul (fals, nicio modificare de ani de zile)
- ca el doar ii toaleteaza, ca asa se face

Individul este implicat in administratie si se face vinovat de mai multe actiuni dubioase.

Cu cativa ani in urma si-a insusit un spatiu generos din subsolul blocului, fara a consulta vecinii, cu pretextul ca se ascundeau pisici acolo si mirosea de la ele. Pisicile in continuare isi fac nevoie in acea zona, ele avand acces, insa pt oameni nu mai este posibil accesul.

Individul este agresiv, in momentul cand taia ramurile a repezit echipa de muncitori de la spatii verzi care trecea pe strada si care l-au intrebat ce are de gand sa faca. A avut o discutie si cu politia, se pare ca nu au fost consecinte.

Cui ma pot adresa pentru a se face verificari? Este admis ca un locatar sa faca ce vrea cu vegetatia aflata pe alta strada decat cea pe care locuieste? Nu este treaba primariei? Este normal sa nu fim consultati in nicio problema? Ce se poate face legal?

Multumesc!
Cu mare drag, va inteleg prea bine suferinta.

Daca aveti posibilitatea, dati-i in judecata. Fie ca faceti asa sau continuati cu politia, este indicat sa aveti totul documentat: poze cu ce v-au aruncat in curte si mai ales inregistrari cu zgomote, muzica etc. Filmati din casa dvs, sa se vada ca se aude pana acolo, apoi va deplasati si va apropiati de sursa.

Este clar ca politia de acolo nu isi face deloc treaba... sau poate ca vecinii au pile.

Daca aveti cum, rugati sefii de la job sa se implice cumva, eventual sa comunice politiei cum ca nu mai sunteti in stare sa lucrati... ca doar intentia o aveti, doar ca nu se mai poate. Aici este de acum si paguba companiei pt care lucrati.
Sa mai spun ca vreo 2 ani nu aveam idee unde imi era dosarul medical? Medicul de fam din Ilfov la care eram in scrisa a disparut, ulterior am aflat (cu greu) ca transferase dosarul la alt medic in Bucuresti... o nebunie totala, abia am reusit sa aflu unde imi sunt actele. Iart cardul meu de sanatate nu exista nicaieri...! Deci... haos!
Au fost minim 6 luni fara job, insa eu nu inteleg absolut nimic din toata nebunia cu asigurarea... Am si un contract de drepturi de autor si am aflat ca mi-a dat drept, cumva, la asigurare... si ca a figurez ca asigurat automat, dar doar pt anumite luni, pe sarite... gen luna mai, apoi septembrie anul trecut... A fost o surpriza totala pt mine. Eu nu inteleg nimic din nebunia asta!
Spitalizarea a fost in luna iulie, in care se pare ca nu eram 'acoperita' de nimic.
Pai aici mi se pare ciudat - ca la casa de sanatate din bucuresti, unde am dat detaliile cazului, am aflat ca se poate obtine o restituire partiala, doar ca nu sunt ei capabili sa faca asta si sa cer la Iasi, unde sunt inscrisa acum... dar la casa de sanatate din Iasi nici nu au avut rabdare sa asculte detaliile si efectiv neaga legea pe care am descris-o. De aceea nu mai inteleg nimic.

Multumesc pt raspunsuri!
Răspuns la discuția Vecini veșnic deranjati
Faptul ca va vibreaza talpile cand vecinii bat in plafon arata clar ca structura blocului transmite foarte usor vibratiile. Asa sunt facute blocurile, pt a putea rezista cutremurelor, Din pacate, inseamna si disconfort mai mare.
La mine nu se aude mare lucru de la niciun vecin de pe palier, insa se aude groaznic totul de deasupra, mai ales ca nu au covoare.

Un copil mic pare inofensiv, insa uneori ceea ce noi nu percepem chiar se aude la vecinul de jos.

Pot avea probleme nu numai batranii care vor liniste seara. Orice om care se intoarce de la munca vrea liniste. In plus, in ziua de azi se lucreaza mult de acasa si e vb de munca intelectuala... trebuie liniste. Altii lucreaza in TURE DE NOAPTE, deci cand sa doarma daca nu ziua?!

Incercati sa realizati ca traiti inghesuiti intr-o cutie si ca fiecare are nevoi diferite. Empatia este absolut necesara!
Este nevoie de mult discernamant aici. Ceea ce facem noi nu ni se pare grav... dar la vecinul de dedesubt poate fi groaznic. Zic din experienta.
Un exemplu simplu: cand mergi prin casa, tu nu auzi nimic. Dar la vecin se aude ca niste bubuieli, mai ales daca nu ai covor si daca iti "arunci" toata greutatea in pasi. Contribuie adesea si vibratia, care se transmite prin pereti.
Mie mi-a reprosat vecina de dedesubt ca trageam cu zgomot canapeaua extensibila noaptea si o deranja. Mi s-a parut ridicol pe atunci, eram de varsta ta, dar cand au venit unii deasupra si au inceput sa traga si ei patul noaptea, am realizat cum se aude...
Sunt blocuri la care se aude orice, inclusiv un beep pe telefon sau chiar cand vibreaza.

Nu e nebuna, dar posibil sa innebuneasca de stress, daca nu se poate odihni. Eu mi-am pierdut jobul si sanatatea din cauza vecinilor de deasupra care fac toate treburile noaptea, cu mare zgomot. Nici politia nu i-a potolit.
La 20 de ani efectiv nu realizam unele lucruri, e posibil sa nu realizezi nici tu. Am si un vecin student in lateral, striga noaptea cu prietenii lui, tropaie etc. Se aude, desi ei nu realizeaza. Si daca nu dormi ca un butuc, te trezesti instant si nu mai adormi de anxietate. Sunt probleme reale, dar de neinteles pt cei care nu s-au confruntat cu ele. De la o varsta chiar intervine uzura si nu mai dormi decat cand e liniste... Cei care dorm si cu fanfara nu vor intelege.

Locuiesc de muuult timp in acelasi bloc si imi amintesc clar ca nu era asa, pt ca nu erau chiriasi si exista alta mentalitate..., exista pe atunci rusine intre vecini si mult bun simt.

Si inca ceva fff important:
multi oameni incep munca la 3, 4, 5 dimineata. Calculeaza cam la cat trebuie sa adoarma pt a putea functiona... si gandeste-te ca de la ora 22 macar ar trebui sa inceteze orice galagie. Vecinii realisti pe care ii stiu se feresc sa faca zgomot inca de la 6 seara, pt ca oamenii vin obositi acasa si vor sa se relaxeze.

Casa e un sanctuar unde te refaci... nu este loc de petreceri, sporturi, atelier s.a.m.d. Toate celelalte sunt secundare. Principalul il reprezinta drepturile de baza: la odihna, la somn, la munca.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii care au copii
Mergeti la sectia de care apartineti si depuneti declaratii ori de cate ori este nevoie. Sunt obligati sa faca ceva.

Mai puteti, de asemenea, noaptea sau cand se odihnesc vecinii, sa le bateti in tavan cu un obiect gen coada de mop... sa ii mai deranjati si pe ei sa vada cum e.