avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate leutu

Activitate leutu

Răspuns la discuția Spor de treaptã la fp
Va rog sa-mi trimiteti si mie cateva sentinte favorabile: floryurs@yahoo.com
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Fisa post
Nu o semnezi si ii spui motivele pentru care nu o semnezi, poate ajungeti la un punct comun si va mai scoate din atributii.
Sigur ca am numar de inregistrare.
In cazul in care imi raspunde ca nu se poate sa-mi transforme postul din studii medii pe studii superioare am sanse in instanta de contencios. OUG 1 e aplicabila in cazul meu?
Si daca eu vreau postul acela care am solicitat sa-l transforme si cu celalat temporar vacant de sef serviciu, dar primul e pe studii medii - conditiile de vechime le indeplinesc. Se poate sa ma incadreze asa daca eu solicit acest lucru ????deoarece eu nu vreau sa mai fac inca o facultate pt. ca nu vreau sa ma specializez pe domeniu pe care vrea directorul.
Daca noua organigrama prevede înfiintarea unui nou serviciu implicit a unui post de sef serviciu şi desfiintarea serviciului meu la care sunt sef serviciu, institutia era obligata sa-mi puna la dispozitie acest post vacant sau nu? (atributiile fiind asemanatoare, unele chiar aceleasi).
Ei mi-au pus la dispozitie un post de executie inferior vechimii pe care o detin si posibilitatea de a ocupa un post temporar vacant de sef serviciu. Si in plus ma obliga sa urmez o anumita facultate pt. postul de executie.
Eu am solicitat in scris transformarea conform vechimii unui alt post vacant existent in cadrul institutiei, conf. OUG 1/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din domeniul bugetar art. 4. Se aplica sau nu OUG 1/2009 in acest caz? (mi s-a spus ca e reorganizare si nu restructurare si ca OUG 1 se refera la restructurari colective). Inca nu mi-au dat raspunsul scris.
Am vreo sansa daca merg in instanta??
Intre timp se desfiinteaza serviciul pe care il conduc asa ca institutia trebuie sa-mi ofere toate posturile vacante. Am dreptate???? si daca nu ma incadrez pe nici unul ca studii, vechime va trebui sa solicite ANFP si sa-mi transforme postul conf. studiilor si vechimii, asta am inteles eu din OUG nr. 1/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar, Ordonanta de urgenta nr. 1/2009
Art. 4
(1) Persoanele care ocupa functii de conducere in institutiile si autoritatile publice care sunt supuse restructurarii vor fi trecute pe un post vacant in cadrul structurii organizatorice aprobate potrivit legii.
(2) In cazul in care postul vacant este inferior postului aferent functiei de executie a persoanei care a ocupat functia de conducere, postul vacant va fi transformat la acel nivel.
(3) In situatia in care in cadrul structurii organizatorice, aprobata potrivit legii, nu exista un post vacant, se transforma postul propriu al persoanei care a ocupat functia de conducere la nivelul functiei de executie avute de aceasta.
Am dreptate????
Criza ma retine deocamdata. Ideea e ca nu vreau pe acest post care cica mi-l ofera ci vreau in alt serviciu din institutie.
Răspuns la discuția transfer intr-o unitate
Cum adica esti obligata? Tu trebuie sa faci ceea ce este scris in fisa postului.
Nu indeplinesc conditiile de studii pt. functiile de executie care sunt in subordinea mea. In concluzie va trebui sa tranforme o functie de executie conform studiilor si vechimii mele.
Problema e ca eu nu doresc sa raman in acest serviciu pe post de executie.
Vei fi incadrata pe inspector asistent treapta I iar salariul este de 866 lei, vezi OG 9/2007. Asa am patit si eu cand am fost transformat in functionar public.
Daca termini facultatea nu are importanta de cat timp lucrai te tranforma in inspector asistent treapta III si poti avea salariu mai mic decat il aveai pe studii medii ... asta e scara de valori in Romania ... Cu timpul vei ajunge la un salariu mai mare decat daca ai fi ramas pe studii medii.
Nu ai ce face, pe noi ne-a intrebat daca suntem de acord cu transformarea in functionar public si am scris ca nu sunt de acord decat daca mi se pastreaza salariul dar ... tot m-au transformat cu tot cu diminuarea salariului... asta e.
Eu am avut bafta ca dupa transformare am fost numit sef si nu am simtit diminuarea salariului pt. ca am fost incadrat in alta grila
Functia publica de conducere care este vacanta are atributii similare cu atributiile functiei publice de conducere pe care o ocup eu in prezent.
Deci nu trebuie sa ma transfere pe aceasta functie?
Ar fi normal ca mie sa-mi restructureze postul si peste o luna sau 2 sa scoata acea functie vacanta la concurs.
Practic aceasta ar fi singura functie la care m-as incadra. Pt. ca daca e sa-mi dea una de executie va trebui sa tranforme o functie publica vacanta pe studiile si vechimea mea. Doar ca directorul vrea sa tranforme o anumita functie fara a tine cont de parerea mea deoarece am avut niste conflicte.