avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate glo

Activitate glo

daca debitorul e o societate comerciala din ungaria, ce fel de actiune / somatie europeana fac si unde depun actiunea ?cum se taxeaza ? trebuie procedura prealabila indeplinita? care e cadrul legal?
multumesc mult
care e salariul pt grefier arhivar studii medii debutant , fara vechime ca grefier, dar vechime in alte domenii, ce sporuri se acorda , ce alte drepturi? tichete masa?
multumesc
daxa lucrezi 2 ani ca grefier , aceasta vechime se ia in calculul vechimii necesare de 10 ani inrare avocatura fara examen?
NU ESTE FORMULATA DE DEBITOR.
mi s-a emis o factura fara a exista vreo obligatie din partea srl. am restituit factura inapoi. asi vrea sa dau in judecata sau sa fac plangere penala. cum motivez in drept. suma e foarte mare.
multumesc
am vazut pe portal, ca o firma a solicitat insolventa firmei, vad ca s-a stabitit termen, dar nu s-a efectuat comunicarea cererii de deschiere a insolventei si nici nu am primit citatie. e legal fixarea termenului de judecata?
un salariat din Banat, a fost in concediu medical, fiind intradevar bolnav grav, o perioada de cateva luni. la intorcere seful i-a zis sa si de demisia. el a refuzat. nu a vrut sa l primeasca la serviciu.a sesizat itm. fata de itm , seful direct a negat faptul ca vrea sa l dea afara. acum il cheama la cercetare disciplinara pt fapte imputate , chichituri fara valoare. ii prezinta demisia in fata sa o semneze. salariatul refuza. il amenita cu darea afara.unde trebuie sa fac plangerea ? asi vrea sa obtina posibilitatea de al inregistra. in momentul in care vorbeste cu seful, acesta ii ia telefonul . care este procedura stiu ca e complexa situatia, dar este prea inuman sa ti bati joc de un salariat .ce ma sfatuiti sa fac? ce trebuie sa solicit pt a obtine autorizarea sa il inregistrez? multumesc mult
in anul 1970 , x trimite scrisori sotiei. acestea sunt retinute de securitatea de atunci si depuse la dosar. acum acest dosar este studiat de catre fii lui x la CNSAS. ia cunostinata de scrisoare, precum si de faptul ca corespondenta este violata.x este decedat. Sotia acestuia doreste sa actioneze in instanta statul roman pt daune morale. care e procedura.unde trebuie depusa cererea, c-am ce trebuie sa cuprinda .In cuprinsul dosarului sunt precizari din care rezulta ca toata corespondenta sa fie urmarita. X a avut dosar la securitate de cand era de 25-30 ani pina in 1989.a avut mai multe volume.sotia acestuia zice ca de foarte multe ori nu primea corespondenta trimisa de copii sau de sot.
am contract cu o primarie. se poate acorda scutire creanta contractuala, prin hot consiliu local, ca urnare calamitate naturala.
un arendas x, are luat prin contract de arendare , o suprafata de teren numita a.
un arendas y are luat prin contract de arendare , o suprafata de teren numita b.
X poate face schimb de folosinta a terenului cu Y. de ce?pt izolarea culturilor, pentru
comasarea terenului.
stim cu totii ca terenurile sunt faramitite. unii proprietari chiar daca au o suprafata mica refuza sa o dea in arenda lui x, dar o da in arenda lui y.atunci se impiedica cumva , o desfasurare mai buna a activitatii...

codul civil interzice subarendarea .multumesc.