avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate valentin75

Activitate valentin75

Răspuns la discuția adeverinta de proprietate
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
multumesc foarte mult pentru sfaturi,asa voi face
Răspuns la discuția adeverinta de proprietate
explic pe scurt si sper sa explic corect,proprietatea a fost cumparata in 1957 prin chitanta de mana,s-a depus o actiune in instanta ptr.stabilirea mostenitorilor si lamurirea acestei probleme ceva cu uzucapiune?! procesul fost respinsptr.ca nu mai este nici un mostenitor,apoi s-a depus dosarul la primarie ptr.abtinerea titlului de proprietate,intre timp s-a hotarat sa vanda (mie),un notar i-a spus sa scoata o adeverinta de proprietate provizorie de la primarie conf legii 7,ptr.a putea face cadastru si intabularea.intrebarea mea daca cumpar dupa ce se face cadastru si intabularea ,ce prob.pot aparea,si ptr.constructie nu este nici schita nici autorizatie de constr.dar figureaza cu suprafata constructiei la financiar si plateste impozit,va multumesc
o intrebare si sper sa primesc ajutor din partea d-vstra,daca cumpar o casa,cu cadastru si intabulare (pana aici toate bune)dar acestea fiind facute cu o adeverinta de proprietate provizorie,emisa de primarie,este in regula ?!pot aparea vreo problema?va multumesc
Răspuns la discuția legea 58/1974
in bucuresti sector 5
Discuție legea 58/1974

buna ziua,sper sa primesc ajutorul cuvenit din partea dumneavoastra,descriu pe scurt problema mea doresc sa cumpar o casa care se afla in urmatoarea situatie,exista o chitanta de mana de vanzare a terenului,familia care a cumparat terenul,a decedat s-a facut masa succesorala si a aparut un certificat de mostenitor emis in anul 1987certificat de un notar de stat,in respectivul certificat este mentionat ca defuncta a dobandit dreptul fara titlul de proprietate,problema apare abia acum-mostenitorul(vanzatorul)ii revine intreaga masa succesoralacu exceptia terenului(inca o nelamurire a mea mai este un mostenitor care a fost de acord cu testamentulin calitate de nepot si fiica predecedata-deci nu mai are drepturi nu?)la final in certificat apare o nota in care este scris:terenul cuprins in masa succesorala trece in proprietatea statului conf.art30.leg.58/1974,daca se poate sa ma indrumati si pe mine ce se poate face ,cum trebuie procedat pentru obtinerea actului de proprietate,{am inteles ca se poate fara instanta(ordin al prefectului?!)cum se poate si ce ma indrumati sa ma complic este complicat sau nu,va multumesc pentru atentie si sper ca am explicat cum trebuie situatie pentru a fi inteleasa
Discuție legea58/1974
buna ziua,sper sa primesc ajutorul cuvenit din partea dumneavoastra,descriu pe scurt problema mea:doresc sa cumpar o casa care se afla in urmatoarea situatie,exista o chitanta de mana de vanzare a terenului,familia care a cumparat terenul,a decedat s-a facut masa succesorala si a aparut un certificat de mostenitor emis in anul 1987certificat de un notar de stat,in respectivul certificat este mentionat ca defuncta a dobandit dreptul fara titlul de proprietate,problema apare abia acum-mostenitorul(vanzatorul)ii revine intreaga masa succesoralacu exceptia terenului(inca o nelamurire a mea mai este un mostenitor care a fost de acord cu testamentulin calitate de nepot si fiica predecedata-deci nu mai are drepturi nu?)la final in certificat apare o nota in care este scris:terenul cuprins in masa succesorala trece in proprietatea statului conf.art30.leg.58/1974,daca se poate sa ma indrumati si pe mine ce se poate face ,cum trebuie procedat pentru obtinerea actului de proprietate,{am inteles ca se poate fara instanta(ordin al prefectului?!)cum se poate si ce ma indrumati sa ma complic este complicat sau nu,va multumesc pentru atentie si sper ca am explicat cum trebuie situatie pentru a fi inteleasa
va multumesc pentru raspunz ,da au fost urmati toti acei pesi indicati de dumneavoastra dar surpriza domnul direct de la a mea institutie nu doreste sa emita dispozitia de modificare a raportului de lucru prin justificarea aberanta( din punctul meu de vedere) lipsa de personal,in acest caz ce pot face??:((
o m ica problema dar destul de importanta pentru mine,pe scurt povestea sint functionar public si conform legii 188 am dreptul la transfer la cerere ,lucru pe care l-am facut am solicitat transferul la alta autoritate publica ,am primit aprobarea de la directorul autoritatii respective si cand am adus cererea de transfer la mine la institutie mi s-a raspuns de catre director ca de acolo se pleaca doar prin demisie adica nu se pune problema transferului,cand i-am solicitat un raspuns oficial mi s-a raspuns (in 30 de zile)asa cum prevede legea desii eu nu am facut petitie sau sesizare dupa ce i-am explicat ce spune legea functionarului mi-a raspuns ca este o chichita legala care ii permite sa nu ia la cunostinta de transfer,deci am nevoie de ajutor in urmatoarele :este posibil asa ceva scrie undeva in lege despre asa ceva?eu nu am gasit;este corect termenul de raspuns:ce solutii am sa combat ceea ce afirma (si sa-l fac pe atotstiutorul meu director care se crede pe plantatie de sclavi)fara judecata (dureaza mult)sper sa primesc sfaturi si solutii
va multumesc
Răspuns la discuția obtinere spor de stres
va multumesc foarte mult,
Răspuns la discuția obtinere spor de stres
multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat ,observ ca aici se face referire la o anumita categorie de functionari ,exista calea legala de a face legatura si cu alte categori de functioonari? va multumesc pentru timpul acordat