Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 58/1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 58/1974

buna ziua,sper sa primesc ajutorul cuvenit din partea dumneavoastra,descriu pe scurt problema mea doresc sa cumpar o casa care se afla in urmatoarea situatie,exista o chitanta de mana de vanzare a terenului,familia care a cumparat terenul,a decedat s-a facut masa succesorala si a aparut un certificat de mostenitor emis in anul 1987certificat de un notar de stat,in respectivul certificat este mentionat ca defuncta a dobandit dreptul fara titlul de proprietate,problema apare abia acum-mostenitorul(vanzatorul)ii revine intreaga masa succesoralacu exceptia terenului(inca o nelamurire a mea mai este un mostenitor care a fost de acord cu testamentulin calitate de nepot si fiica predecedata-deci nu mai are drepturi nu?)la final in certificat apare o nota in care este scris:terenul cuprins in masa succesorala trece in proprietatea statului conf.art30.leg.58/1974,daca se poate sa ma indrumati si pe mine ce se poate face ,cum trebuie procedat pentru obtinerea actului de proprietate,{am inteles ca se poate fara instanta(ordin al prefectului?!)cum se poate si ce ma indrumati sa ma complic este complicat sau nu,va multumesc pentru atentie si sper ca am explicat cum trebuie situatie pentru a fi inteleasa
pentru a va da o varianta optima,va rog sa-mi prercizati in ce zona a tarii se afla acest teren
in bucuresti sector 5