avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Meo82

Activitate Meo82

Buna seara,

In septembrie 2010 am primit o amenda in Slovenia (pentru ca nu aveam taxa de drum) de 150 euro, care ulterior, fiindca nu am platit-o s-a dublat. Acum citeva zile am primit de la Judecatorie o citatie penala: "Cerere de transfer de procedura in materie penala (Legea302/2004) punerea in executare a sanctiunii pecuniare" . Va trebui sa ma prezint obligatoriu?
Mentionez ca sint plecat din tara, rezident in UK si am vazut ca scrie in lege ca nu se aplica sanctiunea daca am domiciliul in alt stat. Daca nu se aplica in Romania, este posibil sa primesc sanctiunea in statul unde am rezidenta?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua,
Am primit o scrisoare la serviciu prin care se comunica infiintarea popririi din salariu care suna cam asa: "Va rugam sa demarati procedura de retinere salariala in cuantumul a 30% din salariul d-lui ... incepand cu luna februarie in vederea recuperarii debitului mai sus mentionat".
Intrebarea mea este: se poate pune poprire pe salariu fara o hotarare judecatoreasca? Mentionez ca debitul il am la o firma de "credit cu buletinul" din data de februarie 2007 iar comunicarea am primit-o de la o societate ce a preluat recuperarea datoriilor din data 02.2008, fara sa fiu instiintat in nici un fel de acest lucru. Despre data si contractul preluarii recuperarii datoriilor de aceasta societate au precizat in aceasta scrisoare. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Noul Cod Penal
Dar se stie vreo data estimativa pentru cand se va intra in vigoare noul cod penal?
Discuție Noul Cod Penal
In legatura cu noul cod penal, as dori sa va intreb daca odata cu punerea acestuia in aplicare
persoanele private de libertate vor beneficia de vreo anumita clementa din partea justitiei.
Mai exact, o persoana privata de libertate executa o pedeapsa de 4 ani si 6 luni, din care 3 ani reprezinta o condamnare anterioara cu suspendare, iar restul de un an si jumatate reprezinta fapta in sine pentru care a fost arestat. Poate avea vreun avantaj de pe urma schimbarii codului penal?
Daca da as dori, daca se poate, sa aflu pasii pe care ar trebui urmati de persoana aflata in penitenciar.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Am o problema pe care as vrea sa o impartasesc cu cei prezenti in speranta ca ma poate ajuta cineva.
Am dat in judecata Jandarmeria din oras deoarece intr-o dupa amiaza acestia m-au legitimat si dupa exact 16 zile am primit acasa un proces verbal prin care eram amendat pentru adresarea de injurii "oamenilor de pe strada" si perturbarea linistii publice, lucru total neadevarat.
Precizez ca eu ma aflam pe strada cu prietena mea, iar in procesul verbal ce l-am primit nu se specifica nimic despre ea. Unde ar fi trebuit sa semnez in procesul verbal, scria ca am refuzat si nici in dreptul la martor nu era trecut nimic (din cunostintele mele ei sunt obligati sa aiba un martor iar daca nu au la dispozitie un martor sa specifice de ce nu au).
As dori sa stiu daca pot cere daune morale in acest proces si ce sorti de izbanda as avea.
Multumesc!