avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate danymayl

Activitate danymayl

Discuție MASINA FURATA
Buna ziua,
am cumparat anul trecut o masina mazda3 din autovit!am facut actele ,contract de vanzare cumparere,rar etc !totul a fost ok pana acum 1 sapt cand am fost chemat la politie(masina este furata din ungaria)eu am facut casco pe masina!
in cazul in care politia o sa-mi puna sechestru pe masina polita casco o sa ma despagubeasca,?
tks
Daca cineva este in postura sa fie injunghiat si se apara iar agresorul cade cu capul de bordura si decedeaza este legitima aparare?sunt si martori care confirma
Tks
Răspuns la discuția fisa lichidare
Buna seara,

eu mi-am semnat demisia in data de 10.11.08 si am solicitat incetarea contractului de munca cu acordul ambelor parti.S- aprobat,s-a semnat.
pana in acest moment nu s-a finalizat inventarul(doresc sa mentionz ca marfa din magazinul unde am lucrat a fost data ca transfer in alte magazine in baza unor avize de marfa,deci nu s-a intocmit un inventar ''ca la carte'' cu decizie de inventar sau comisie de inventariere),iar in prezent nu s-a descarcat gestiunea de toate produsele,noi(oamenii acestui magazin nu am semnat nici un act ca suntem de acord cu inventar,chiar am solicitat unul ,dar nu am fost luati in seama.
angajatorul sustine ca pana in momentul finalizarii acestui ''inventar'' ei nu-mi pot elibera garantia materiala(adica 10 % opriti din fiecare salariu pe parcursul a 22 de luni),desi si eu nu am nici o vina ca intarzie aceasta ''finalizare''.
am consultat un jurist si m-a sfatuit sa fac cateva notificari ,sa iau un nr de inregistrare de la registratura lor si dupa cateva incercari ii pot actiona in instanta.
m-am saturat ca acest angajator sa isi bata joc de angajati ,el dorind sa ne impute eventualele lipsuri,desi eu ma pot indoi de foarte multe lucruri ce au legatura cu aceste transferuri de marfa.
am cateva intrebari si sper din suflet sa ma ajutati:
1. au cum sa imi faca o imputare chiar daca eu nu am semnat nici un act?
2.cf legii 22/1969 nu cumva trebuiau sa-mi elibereze deja garantia in maxim 10 zile de la incetarea activitatii mele la acest angajator?
3.la un momentdat ne-au pus sa facem un curs de resurse umane,nu am semnat nici un act ca sunt de acord sa il fac sau ca ma angajez sa il platesc,au cum sa-mi opreasca banii pe acest curs din aceasta garantie a mea?
va multumesc din suflet!
Răspuns la discuția fisa lichidare
da am avut marfa in gestiune si cand am intrebat daca facem inventar seful de magazin a spus ca nu facem inventar si ca dam toata marfa pe avize!noi am vrut inventar si nu s-a facut!iar acum cand am intrebat de garantie si fisa de lichidare mi s-a spus ca sa se termine inventarul!nu ar trebuie sa mi se dea fisa de lichidare si garantia din momen ce eu nu am semnat nici un inventar si mi-am dat demisia cu cordul ambelor parti?
Discuție fisa lichidare
Buna ziua,
pe data de 10-112008 mi-am dat demisia din cadrul unei SC (electrocasnice) cu acordul ambelor parti!magazinul s-a desfiintat!astazi am fost si mi-am luat cartea de munca de la office dar nu am primit fisa de lichidare si garantia pe motiv ca nu s-a terminat inventarul!ideea este ca eu nu am semnat nici o declaratie de inceput de inventar sau ceva de genul asta!(oricum marfa s-a dat la celelalte magazine pe baza de avize!si in plus mi-am dat demisia cu acordul ambelor parti!ce este de facut|? help me:((
Răspuns la discuția Garantii gestionari
Salut,
am si eu o intrebare:
in cat timp trebuie sa restituie angajatorul garantia gestionarului?ce scrie in lege?cate zile?