avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate sinlesa

Activitate sinlesa

Răspuns la discuția antecontract de v-c
Daca si dumneavoastra sunteti de acord cu aceasta afirmatie a colegului :
"Dacă nu accepta o prelungire de termen atunci dați banii inapoi si Dvs faceti cu alt cumpărător vânzarea sa aveți de unde da dublul sumei inapoi",... vai de cei care va treg pragul cabinetului !
Adica, sa pierd 10.000 $
Mult succes tov. avocati !
Răspuns la discuția antecontract de v-c
cumparatorul nu vrea- pleaca din tara-zice, ca l-am incurcat....
Răspuns la discuția antecontract de v-c
da ! pentru ca nu exista , si eu nu pot dispune de bunul meu

(1) Proprietatea privata este dreptul titularului de a poseda, folosi si dispune de un bun in mod exclusiv, absolut si perpetuu, in limitele stabilite de lege.

de ce sa pierd 5000$?

trebuie sa- I recuperez

Petre Enache a scris:

Eu zic mai întâi sa te intelegi cu cel care cumpara. Mai ales dacă nu aveți aceea datorie la intretinere si aveți hotarare judecatoreasca care sa confirme. Dacă nu accepta o prelungire de termen atunci dați banii inapoi si Dvs faceti cu alt cumpărător vânzarea sa aveți de unde da dublul sumei inapoi. Iar pe cei de la asociație de ce sa i dați in judecata?... ca au înscris o creanta la OCPI?...

am facut un antecontract de v-c apartament 4 camere, mi-a fost virat prin banca un avans de 5000$, , urmand sa facem actele la notar intr-o luna.
Notarul a constata la OCPI , ca apartamentul meu este inscris in Registrul Digital de Transcriptiuni Imobiliare, de catre Asociatie pt suma de 1300 lei,
Eu, nu mai pot incheia actul de vanzare-cumparare al apart in termenul promis, Am facut cererea de reexaminare la OCPI, prin care am aratat hotararea judecatoreasca ca nu am nici un leu de plata.Dar, pana la solutionarea cererii, eu va trebui conform antecontractului de V-c sa platesc cumparatorului dublul sumei incasate, altfel ma executa si mai platesc si alte cheltuieli. Ce fac ? Platesc banii si apoi dau in judecata Asociatia de locatari ? Va rog, ajutati-ma !
Discuție perimare ?
Am primit o citatie, cautand in portal am gasit :

Admite sesizarea din oficiu. In temeiul art. 245 c.pr. civ., dispune repunerea pe rol a cauzei - avand ca obiect contestatie la executare formulata de contestatoare
in motivare, jud. a mentionat multe probe - expertize- care nu s-au efectuat !!!
adica, la Judecatorie ?
Ce cale extraordinara de atac se poate folosi?

ce posibilitate mai exista ?

În baza art. 278 indice 1 alin. 8 lit. a din Codul de procedură penală din 1968 corob. cu art. 15 alin. 1 din Legea nr. 255/2013; Respinge plângerea formulată de petenta , ca nefondată. Menţine soluţia din rezoluţia procurorului . Definitiva.

Pentru obtinerea aprobarii de functionare a unui spatiu comercial (bauturi alcoolice, pateuri,sandwich-uri, 3 masute pe terasa - bordura , program non-stop) , la parterul unui bloc, e nevoie de acordul proprietarilor ?( toti locatarii sunt si proprietari)
Pentru obtinerea aprobarii de functionare a unui spatiu comercial (bauturi alcoolice, pateuri,sandwich-uri, 3 masute pe terasa - bordura , program non-stop) , la parterul unui bloc, e nevoie de acordul proprietarilor ?( toti locatarii sunt si proprietari)