avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Activitate andreea-nicoleta

Activitate andreea-nicoleta

Buna ziu

Am urmatoare intrebare referitoare la un complex rezidential din vestul capitalei..Militari Residence, care are in prezent in componenta sa un numar de 37 blocuri. Problema sta in felul urmator, noi locuitorii acestui complex achitam catre primaria Chiajna impozit pentru apartament si terenul aferent acestuia. Insa nu beneficiem de niciun beneficiu de pe urma acestui impozit, care este calculat conform suprafetei apartamentului, respectiv terenului.Iluminatul, gunoiul si intretinerea stradutelor dintre blocuri sunt suportate de locatari..primaria motivand ca este proprietate privata..dezvoltatorul motivand ca primaria ar trebui sa faca ceva deoarece aceste spatii au fost cedate de catre el spre primarie.
In plus primaria percepe si o taxa locala in valoare de 48 lei, din care se intretine stadionul echipei Concordia Chiajna.
Cum putem sa procedam ca macar sa achitam diferentiat acest impozit, avand in vedere ca nu beneficiem de niciun serviciun din partea primariei?Suntem obligati sa achitam aceasta taxa locala, au dreptul sa ne oblige sa achitam si taxa odata cu impozitul?

Multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.
Buna ziua,
Am 21 de ani, sunt studenta la zi, anul II si beneficiez de pensie de intretinere din partea tatalui obtinuta prin hotarare judecatoreasca.Mentionez ca nu lucrez. si ca m-am casatorit luna trecuta.Intrebarea mea este daca mai beneficiez de aceasta pensie, iar daca nu ce trebuie facut pentru ca tatalui meu sa nu i se mai opreasca din salariu?
Multumesc si astept raspuns!
Buna ziua,
In prezent beneficiez de o pensie de intretinere de la tatal meu, obtinuta prin hotarare judecatoreasca, intrucat sunt studenta la invatamantul de zi la o facultate de stat, nu am 26 de ani si nu lucrez cu carte de munca.Urmeaza sa ma casatoresc...ce se va intampla cu aceasta pensie o voi primi in continuare, trebuie sa fac o declaratie prin care sa renunt la aceasta?Mentionez ca pensia imi este livrata intr-un cont bancar, direct de la serviciul tatalui meu!
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire legata de indemnizatia pentru cresterea copilului, pentru mamele studente.Mentionez ca sunt studenta in anul II, la invatamantul de zi, la o facultate de stat, la buget.
Intreabarea mea este daca beneficiez de aceasta indemnizatie si incepand cu ce data se acorda aceasta indemnizatie.In plus daca voi primi aceasta indemnizatie imi pot continua studiile, sau trebuie sa-mi inghet anul pe o anumita perioada de timp?
Multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția pensie de urmas
Multumesc mult pentru raspuns.
Discuție pensie de urmas
Buna ziua,
Am si eu o nelamuriire:in prezent sunt studenta anul II,la invatamantul de zi, la o facultate de stat, nu am niciun fel de intrerupere a studiilor si beneficiez de pensie de urmas de pe urma mamei de 10 ani.Varsta mea este de 21 de ani.IMentionez ca urmeaza sa ma casatoresc si sunt insarcinata. Intrebarea mea este daca voi mai beneficia de aceasta pensie de urmas dupa casatorie si schimbarea numelui si implicit daca voi puteea primi atat pensia de urmas cat si acea indemnizatie pentru cresterea copilului ce se acorda de anul acesta pentru mamicile studente.
Multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Acum actuala sotie a tatalui are 6 ani de cand sunt casatoriti..ea poate avea vreun drept..asupra partii mele...motivand ca a investit si ea acolo..Daca apartamentul tatalui meu a fost cumparat cu mult inaintea ca ei sa se casatoreascqa..in perioada in care tata era casatorit cu mama.Ce pot face ca sa pnu pierd asa mult?Mie in apartament nu mi se permite accesul de 10 luni,ba mai mult mi s-a schimbat yala..si tata refuza sa-mi dea o cheie..motivand ca stau in calea fericirii lui.Eu in prezent locuiesc la sora mamei..insa va da-ti seama ca nu pot sta la infinit si aici..pentru ca si ea are cheltuielie ei..de aceea ma interesa sa nu pierd foarte mult pentru ca este cam tot ce am....
Va multumesc,
TATA REFUZA ORICE DISCUTIE CU MINE.MAI AM INSA O NELAMURIRE,DACA SE VA AJUNGE IN INSTANTA PENTRU PARTAJ..CARE VA FI PROCEDURRA?SE VA ORGANIZA LICITATIE ,VANZANDU-SE APARTAMENTUL SI ASTFEL SE VOR IMPARTI BANII?ESTE DEZAVANTAJOASA ACEASTA LICITATI?POT.DACA GASESC DORITOR PENTRU APARTAMENT,CARE SA OFERE UN PRET AVANTAJOS,POT SE POATE VINDE ACESTUIA?aICI MA GANDESC LA AGSE POATE APELA LA AGENTII IMOBILIARE?CE MA SFATUITI SA FAC..ASTFEL INCAT SA NU PIERD TOTUSI DIN VALOARE APARTAMENTULUI?
VA MULTUMESC!
sITUATIA STA IN FELUL URMATOR.pARINTII MEI AU ACHIZITIONAT UN APARTAMENT IN ANUL 1991,EI FIIND CASATORITI IN ACEL MOMENT.MAMA A DECEDAT IN 1999,PARTEA EI IMPAARTINDU-SE INTRE MINE SI TATA.TATA LA MOMENTUL RESPECTIV PRINTR-O SUCCESIUNE A RENUNTAT LA PARTEA CARE LUI II REVENEA DE PE URMA DECESULUI MAMEI,ASTFEL DEVENIND AMANDOI COPROPRIETARI.PROBLEMELE MELE AU INCEPUT IN MOMENTUL IN CARE TATA S-A RECASATORIT,INTENSFICANDU-SE LA INCEPUTUL ACESTUI AN CAND,MIE EFECTIV MI-A SCHIMBAT YALA DE LA APARTAMENT,REFUZAND SA-MI INMANEZE O CHEIE PENTRU A AVEA ACCES.cE POT FACE....NU MA POT STA ACOLO PENTRU CA NU MA INTELEG CU EL SI CU MAMA VITREGA,AM INCERCAT SA-I PROPUN SA-MI DEA CONTRAVALOAREA PARTII MELE,INSA IMI SPUNE CA NU ARE DE UNDE.CE ALTERNATIVE AM..POT VINDE PARTEA MEA?SAU ESTE NECESAR SA SE FACA PARTAJ,SI SA SA SE VANDA INTREGUL APARTAMENT URMAND SA SE IMAPRTA BANII?ASTEPT RASPUNS.VA MULTUMESC