Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea unei parti dintr-un bun comun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea unei parti dintr-un bun comun?

sITUATIA STA IN FELUL URMATOR.pARINTII MEI AU ACHIZITIONAT UN APARTAMENT IN ANUL 1991,EI FIIND CASATORITI IN ACEL MOMENT.MAMA A DECEDAT IN 1999,PARTEA EI IMPAARTINDU-SE INTRE MINE SI TATA.TATA LA MOMENTUL RESPECTIV PRINTR-O SUCCESIUNE A RENUNTAT LA PARTEA CARE LUI II REVENEA DE PE URMA DECESULUI MAMEI,ASTFEL DEVENIND AMANDOI COPROPRIETARI.PROBLEMELE MELE AU INCEPUT IN MOMENTUL IN CARE TATA S-A RECASATORIT,INTENSFICANDU-SE LA INCEPUTUL ACESTUI AN CAND,MIE EFECTIV MI-A SCHIMBAT YALA DE LA APARTAMENT,REFUZAND SA-MI INMANEZE O CHEIE PENTRU A AVEA ACCES.cE POT FACE....NU MA POT STA ACOLO PENTRU CA NU MA INTELEG CU EL SI CU MAMA VITREGA,AM INCERCAT SA-I PROPUN SA-MI DEA CONTRAVALOAREA PARTII MELE,INSA IMI SPUNE CA NU ARE DE UNDE.CE ALTERNATIVE AM..POT VINDE PARTEA MEA?SAU ESTE NECESAR SA SE FACA PARTAJ,SI SA SA SE VANDA INTREGUL APARTAMENT URMAND SA SE IMAPRTA BANII?ASTEPT RASPUNS.VA MULTUMESC
Puteţi vinde cota parte pe care o deţineţi. Mă îndoiesc însă că veţi găsi un cumpărător.

Dacă tatăl dumneavoastră nu este interesat de un partaj amiabil (prin atribuirea întregului apartament unuia dintre dumneavoastră sau prin vînzarea lui şi împărţirea preţului), vă puteţi adresa instanţei pentru ieşirea din indiviziune. În cel mai rău caz, bunul va fi vîndut şi se va împărţi preţul.

Liviu S.Bordaş
TATA REFUZA ORICE DISCUTIE CU MINE.MAI AM INSA O NELAMURIRE,DACA SE VA AJUNGE IN INSTANTA PENTRU PARTAJ..CARE VA FI PROCEDURRA?SE VA ORGANIZA LICITATIE ,VANZANDU-SE APARTAMENTUL SI ASTFEL SE VOR IMPARTI BANII?ESTE DEZAVANTAJOASA ACEASTA LICITATI?POT.DACA GASESC DORITOR PENTRU APARTAMENT,CARE SA OFERE UN PRET AVANTAJOS,POT SE POATE VINDE ACESTUIA?aICI MA GANDESC LA AGSE POATE APELA LA AGENTII IMOBILIARE?CE MA SFATUITI SA FAC..ASTFEL INCAT SA NU PIERD TOTUSI DIN VALOARE APARTAMENTULUI?
VA MULTUMESC!
Va rog nu mai scrieti cu majuscule, constituie o incalcare a regulamentului de postare pe care trebuie sa il cititi si sa il respectati: www.avocatnet.ro/content/tag...
Solutia - PARTAJUL -
Angajati-va un avocat si demarati partajul judiciar !
Eu zic să mai aşteptaţi. La ora asta, cu piaţa imobiliară în cădere liberă, nu puteţi decît să pierdeţi.

Dacă în cursul procesului de partaj nu vă veţi înţelege cu tatăl dumneavoastră cu privire la vînzarea imobilului prin bună învoială, instanţa va dispune vînzarea prin executorul judecătoresc, unde veţi pierde şi mai mult.

Dreptul de a cere partajul este inprescriptibil, aşa că, oricît timp ar trece, nu veţi pierde acest drept.