avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea unei parti dintr-un bun comun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea unei parti dintr-un bun comun?

sITUATIA STA IN FELUL URMATOR.pARINTII MEI AU ACHIZITIONAT UN APARTAMENT IN ANUL 1991,EI FIIND CASATORITI IN ACEL MOMENT.MAMA A DECEDAT IN 1999,PARTEA EI IMPAARTINDU-SE INTRE MINE SI TATA.TATA LA MOMENTUL RESPECTIV PRINTR-O SUCCESIUNE A RENUNTAT LA PARTEA CARE LUI II REVENEA DE PE URMA DECESULUI MAMEI,ASTFEL DEVENIND AMANDOI COPROPRIETARI.PROBLEMELE MELE AU INCEPUT IN MOMENTUL IN CARE TATA S-A RECASATORIT,INTENSFICANDU-SE LA INCEPUTUL ACESTUI AN CAND,MIE EFECTIV MI-A SCHIMBAT YALA DE LA APARTAMENT,REFUZAND SA-MI INMANEZE O CHEIE PENTRU A AVEA ACCES.cE POT FACE....NU MA POT STA ACOLO PENTRU CA NU MA INTELEG CU EL SI CU MAMA VITREGA,AM INCERCAT SA-I PROPUN SA-MI DEA CONTRAVALOAREA PARTII MELE,INSA IMI SPUNE CA NU ARE DE UNDE.CE ALTERNATIVE AM..POT VINDE PARTEA MEA?SAU ESTE NECESAR SA SE FACA PARTAJ,SI SA SA SE VANDA INTREGUL APARTAMENT URMAND SA SE IMAPRTA BANII?ASTEPT RASPUNS.VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: andreea-nicoleta , utilizator 12:12, 17 Decembrie 2008
daca bunul este comod partajabil in natura, puteti solicita instantei partajarea cestuia si atribuirea in proprietate a partii care vi se cuvine
Acum actuala sotie a tatalui are 6 ani de cand sunt casatoriti..ea poate avea vreun drept..asupra partii mele...motivand ca a investit si ea acolo..Daca apartamentul tatalui meu a fost cumparat cu mult inaintea ca ei sa se casatoreascqa..in perioada in care tata era casatorit cu mama.Ce pot face ca sa pnu pierd asa mult?Mie in apartament nu mi se permite accesul de 10 luni,ba mai mult mi s-a schimbat yala..si tata refuza sa-mi dea o cheie..motivand ca stau in calea fericirii lui.Eu in prezent locuiesc la sora mamei..insa va da-ti seama ca nu pot sta la infinit si aici..pentru ca si ea are cheltuielie ei..de aceea ma interesa sa nu pierd foarte mult pentru ca este cam tot ce am....
Va multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita apartament wiley_boss88 wiley_boss88 Buna seara. Am si eu urmatoare problema la care as dori ajutor din partea dumneavoastra Parinti mei sau despartit in urma cu 5 anii ,iar dupa divort mama cu ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament maritaroxana maritaroxana Buna ziua!Mama a cumparat un apartament in anul 2000,cu banii obtinuti in urma vanzarii unei alte locuinte proprii.Aceasta l-a trecut pe contractul casei si ... (vezi toată discuția)
Nu mai pot plati pt.altii !! zvulon zvulon Locuiesc in Israel.Fratele si tata locuiesc in Romania intr-un apartament ramas dupa moartea mamei in 2003.Apartamentul e impartit astfel: 2/8parti tata, ... (vezi toată discuția)