avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1968 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters72939

Activitate ContSters72939

Răspuns la discuția Ma tepuieste avocatul ?!??
Un avocat bun poate sa ceara si putin. Cei care colaboreaza cu acest site iti dau informatia corect si pe gratis. Deci isi poate gasi si aici un avocat bun si intelegator. Si eu am avut parte de trei avocati care nu au fost cinstiti, dar am rupt contractul cu ei si am hotarat sa ma reprezint singura, invatand dreptul din carti sau informandu-ma de pe acest site util noua. Ii recomand sa ia legatura cu unul din acesti avocati care lucreza pentru acest site, mi se par seriosi. Trebuie doar sa spuna si sa arate toate actele corect, sa stie avocatul cum sa procedeze. Succes!
Răspuns la discuția Ma tepuieste avocatul ?!??
Din pacate, mai exista si astfel de avocati. Majoritatea isi fac treaba corect. Reclamati-l la Barou si obligati-l sa va dea banii inapoi, depinde ce suma ati scris in contractul facut cu dumnealui. Sau daca i-ati facut procura, revocati-o la acelasi notar. Oricum, cautati-va un alt avocat bun, chiar de pe acest site, care mie mi se pare a fi serios, intotdeauna mi s-a raspuns corect si prompt la intrebari. Va urez succes.
Buna ziua, am apucat sa depun o actiune de majorare de pensie de intretinere minor. Intre timp, citatia a venit cu termenul de judecata de 25.05.2011. M-am inteles cu paratul la o suma majorata cu 100 lei. Ce trebuie facut sa ajunga la dosar aceasta intelegere a noastra ca sa inchid procesul, durand atata de mult, si sub ce forma sa denumim cerrea noastra de intelegere a majorarii?
Va multumesc.
A intervenit o schimbare in situatia relatata. M-am inteles cu fostul sot la o suma majorata pe care urmeaza sa o plateasca lunar, respectiv la 500 lei. Eu deja am depus la judecatorie actiunea si am primit citatia cu data de 25.05.2011. Am fost de parere sa facem o tranzactie, daca se poate numi asa, sau o intelegere pe care sa o depunem la dosarul cauzei si sa inchid procesul. Unde trebuie sa depunem, tot la registratura? Cum se va numi aceasta intelegre si cum trebuie sa o formulam? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Violare de domiciliu si furt
Dar in cazul in care vecina mea nu doreste sa colaboreze cu politia, respectiv sa nu vrea sa se bage, ce putem face spre a dovedi ce ni s-a intamplat? Pentru ca , sincer, mi-e mila de cei doi caini pe care ii chinuie respectivul si as vrea sa ii iau inapoi pentru a le asigura un trai mai bun.
Buna ziua,
Am o casa la tara si am fost nevoiti sa plecam in Bucuresti eu si sotul doua zile. Ne-a sunat o vecina sa ne spuna ca un vecin ne-a taiat gardul dinspre strada si ne-a luat un caine pe care noi i l-am dat in februarie sa ni-l tina doar o saptamana pana veninm noi la tara. Respectivul nu a vrut sa ne dea inapoi cei doi catei pe care i-am lasat in grija. Din cauza unei boli, a trebuit sa stau in Bucuresti mai multe luni. Cand am venit acasa la tara, m-am trezit cu unul dintre caini in curte la mine, nemancat si pricajit. L-am luat, l-am ingrijit si cand a venit vecinul sa il ia nu am vrut sa il dam pe motiv ca nu are grija de el. Ce putem sa facem sa ne pastram catelul, mai ales ca nu ne-a dat nici un ban pe el, nici nu aveam nevoie si ni i-a retinut cu forta in curte la el in conditii proaste de trai. Avem un martor, vecina de langa noi, care l-a vazut pe respectivul cum a taiat gardul si a intrat in curte la noi, plecand cu cainele taras si batandu-l. Va multumesc pentru raspunsuri.
Va multumesc pentru indrumare. Cu respect.
Buna ziua, am o intrebare, respectiv, la veniturile nete realizate din salariul net si sporuri, se tine cont si de cuantumul in lei a bonurilor de masa? De exemplu, paratul beneficiaza in afara de salariu si de bonuri de masa, ele pot fi luate ca baza de calcul pentru stabilirea pensiei de intretinere minor, cumulate cu venitul net? Bonurile de masa pot fi considerate venituri nete parte integranta cu salariul net?
Va multumesc.
Dupa multe cautari si zile pierdute pe drumuri, am aflat ca aceste ajutoare se dau in Aleea Ciceu, acolo unde se dau si ajutoarele de caldura. Va multumesc penru indrumare si sper sa le fie de folos si altora.
O zi bna.
Va multumesc pentru ajutor, am sunat la salcetului si nu raspunde nimeni, am fost acolo si m-au intors din drum. Asa e in Romania. Stiu sigur ca acolo este, am verificat si am intrebat persoane ca mine, dar nu m-au primit. O sa mai incerc odata, mai cu curaj. Va multuemsc inca o data.