avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate Anida Murat

Activitate Anida Murat

Asa zic si eu ca este imposibil sa achitam iar judecatorul trebuie sa constate aceasta imposibilitate avand in vedere inscrisul de la ORC.
Din inscrisul de la ORC, nu rezulta care sunt asociatii si nici macar cum se numea persoana fizica care se ocupa de aceasta societate.
Problema este insa ca judecatorul tot insista sa achitam, iar in acest scop ne-a acordat un termen.
Pe de alta parte clientul era in sala cand ne-a pus in vedere sa achitam iar acum va dati seama...are impresia ca nu cunosc eu alta modalitate de achita aceaste despagubiri si este disperat pentru ca si-a pierdut locul de munca si nu se poate angaja fara reabilitare.
Ma voi duce azi la CEC pt a vorbi cu cei de acolo, sa imi dea un inscris din care sa rezulta imposibilitatatea de plata.
La Jud. Constanta avem dosarul.
Scuze, nu am mai reusit sa mai intru.... nu putem sa achitam pt ca societatea este radiata din anul 1996, deci de peste 20 de ani, iar din adresa de la ORC, nu rezulta nici un numar de cont sau nume al unei persoane.
Neavand un numar de cont nu putem sa consemnam suma la Cec.
Pe de alta parte, judecatorul insista sa achitam iar pentru acest motiv ne-a mai acordat un termen..
Suma este destul de mica...180 de lei..
Buna ziua!
Rog colegii cu mai multa experinta sa ma indrume...
Am un dosar care are ca obiect reabilitarea judecatoreasca. Toate conditiile sunt indeplinite insa ne-am impotmolit la plata despagubirilor civile care trebuie effectuate in contul unei societati comerciale care a fost radiata inca din 2006.

Instanta insista in plata acestora, desi nu avem posibilitatea nici de a lua legatura cu persoana care se ocupa de firma si nici de a consemna suma la CeC, pt ca nu avem un numar de cont...
Pareri...?
Va multumesc!
sper sa functioneze...:">
Buna ziua!

Am o problema, si as dori sa fiu ajutata , daca se poate de colegii mai experimentati!
Am fost amendata de catre instanta deoarece am lipsit nejustificat. Conform legii, am dreptul de a formula o cerere de scutire / reducere a cuantumului amenzii.
Evident, as vrea sa incerc...
Problema este ca nu stiu pe ce as putea sa-mi sprijin cererea...
Idei?
Cum ati procedat pt obtinerea c.i.f?
Eu am depus toate formularele printre care si cel privind veniturile estimate.
Am trecut in felul urmator:
venit brut estimat- 12.000
cheltuieliu deductibile estimate- 4000
venit net estimat-8000
Ok....
problema este ca ei mi-au eliberat o "declaratie privind venitul estimat" prin care tb sa platesc integral impozitul la suma de 8000 lei, adica 1280 ron.
voua vi s-a intamplat la fel, sa fiti nevoiti sa platiti impozit pentru niste venituri nerealizate?#-o
Pentru incheirea unui contract de colaborare este necesara vreo decizie emisa de UNBR?
Si daca "da" , aveti idee cand vor fi emise?