avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1486 soluții astăzi
Forum Activitate ioanadinu

Activitate ioanadinu

Buna ziua,

Unde se poate reclama o companie de jocuri online pentru furt si inselatorie? Va multumesc.
Buna ziua,

Sora mea il suspecteaza pe sotul ei ca are datorii mari facute inaintea casatoriei. Ea crede ca el ar fi facut un contract de imprumut pe o suma mare de bani, pe care nu a dat-o inapoi si acum cel care i-a imprumutat banii asteapta sa ii ia bunurile. Sotul ei nu are nimic pe numele lui si nici nu doreste sa cumpere ceva, nici chiar ca bun comun, ceea ce a dus-o pe sora mea la acest gand. Nici macar o masina nu doreste sa cumpere, desi pentru ei ar fi foarte util mai ales ca au un copil mic. Sora mea nu are nici ea nimic pe numele ei, dar parintii nostri ii vor lasa mostenire si imobile si terenuri. Doresc sa va intreb cum si daca este posibil ca sora mea sa afle daca exista intr-adevar astfel de datorii ale sotului ei, pentru ca nu doreste sa se trezeasca la un moment dat ca trebuie sa plateasca ea datoriile facute de el. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția intrebare drepturi partaj
am inteles. va multumesc frumos pentru raspunsuri si amabilitate.
Răspuns la discuția intrebare drepturi partaj
multumesc pt raspunsuri. autorizatia de constructie a expirat, inchiderea lucrarilor nu s-a putut face, dar da, toate actele sunt pe numele lui, si tot pe numele lui vor fi facute si in continuare, pt ca el nu ma va trece pe niciun act.
buna ziua,

am mai pus aceasta intrebare pe un alt forum, dar nu am primit niciun raspuns concret. situatia mea e urmatoarea: sotul meu a primit, inainte de a ne casatori, un teren in folosinta, de la stat, printr-un program pentru tineri. a ridicat acolo fundatia si peretii unei case, dar s-a oprit pentru ca nu a mai avut fonduri. tot atunci, inainte de casatorie, a facut si un credit, dar de acei bani nu s-a atins deloc pana acum, deoarece salariul i s-a micsorat si nu ar fi putut plati rata. acum casatorindu-ne, si avand in vedere si veniturile mele vrea sa isi termine casa si evident sa foloseasca creditul. in acelasi timp mi-a spus ca eu acolo nu am niciun drept si ca nu ma va face niciodata proprietara pe acea casa. lucrarile le va face cu muncitori, fara facturi, iar eu nu voi putea dovedi cu facturi ca am participat la constructia acelei case. insa casa nu e intabulata, practic intabularea si plata creditului vor fi singurele dovezi pe care le voi putea prezenta ca au fost facute in timpul casniciei. creditul, in schimb, este unul de nevoi personale, nu imobiliar, sau ipotecar, deci nu stiu cat atarna acest lucru in favoarea mea. eu nu am nicio proprietate, si nici nu mostenesc nimic, deci nu pot sa nu ma gandesc ca imi voi baga toti banii in casa lui si cand are el chef ma da afara, iar eu voi fi pe drumuri. de aceea as dori sa va intreb: faptul ca se face intabularea casei in timpul casatoriei nu imi confera niciun drept asupra imobilului?
va multumesc.
Răspuns la discuția bun comun
da, sunt casatorita, dar nu am cea mai reusita casnicie, insa vreau sa mai incerc. e posibil ca mutarea la casa noastra sa fie benefica pentru noi, dar in acelasi timp nu am aceasta certitudine. as dori sa ma mul la casa, dar pt ca nu am 100% siguranta ramanerii impreuna vreau sa ma asigur cat de cat. iar facturi nu vrea, vrea sa faca totul la negru, deci de aici nu voi obtine dovezi.
Răspuns la discuția bun comun
scuzati-ma ca revin, dar casa nici nu este intabulata. intabularea nu este o dovada ca acea casa s-a construit in timpul casatoriei?
Răspuns la discuția bun comun
adica, daca e terenul lui, ca doar terenul a fost in totalitate al lui, iar casa se finalizeaza in timpul casniciei eu plec de acolo cu toti banii dati? mentionez ca fara veniturile mele nu ar putea termina casa si nici nu ar putea lua credit pt terminarea ei.
Discuție bun comun
buna ziua,

sotul meu a primit printr-un program anl, mai demult, un teren pe care a construit fundatia unei case si o parte din pereti. eu nu l-am cunoscut pe acea vreme si evident nu am contribuit la aceste costuri. acum vrea sa o construiasca mai departe si sa o intabuleze, dar sustine ca eu nu voi avea niciun drept acolo. eu as dori sa luam ceva impreuna ca sa nu ma trezesc data afara, dar el nu vrea, vrea sa-si termine casa. eu in conditiile astea nu prea as baga banii acolo, mai ales ca sunt si bani de la fratele lui, fara dovada, dar sunt, si acela va dori sa se impuna in constructia casei. as dori sa va intreb, in aceste conditii, in care casa va fi intabulata in perioada casniciei, si se va vedea ca s-a construit o parte din ea in timpul casniciei eu chiar nu primesc nimic?

va multumesc.
Răspuns la discuția schimbare de nume dupa casatorie
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Asta ma interesa, daca voi putea schimba numele in timpul casatoriei. Acordul tatalui il am, deci nu va fi o problema. Multumesc inca o data.