avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate vicar

Activitate vicar

Pe sol pentruca sunt aparate mari,nu ca cele de apartament.
Locul unde le montează este fix sub balcoanele celor de la et,1

Liliana Gradinaru a scris:

Magazin alimentar este ce vrea sa faca in viitor, eu nu stiu care este destinatia legala actuala a spatiului.
Nu inteleg ce inseamna montarea pe sol sub balcoane. Ori pe sol, ori se asaza sub balcoane? Ambele? De unde se prind, ce informatii despre aparate a dat?
Il puteti notifica daca este intr-atat de insistent.

Este un om imposibil
I am spus în toate felurile ca nu semnez fără acordul et.1,pentruca nu este normal da spun eu da în condițiile în care eu trebuie sa susțin locatarii

w_v_w_v a scris:

Daca nu reuseste sa ii convinga sa ii dea cordul nu primeste nici un acord. Pe langa vecinii care semneaza mai e si acordul asociatiei adica toti ceilalti.
Sa se mute in alta locatie . oamenii nu vor sa fie deranjati de vanzoleala care se face la un magazin alimentar plus aprovizionare etc.
Il sfatuiti sa caute alta locatie pentru magazin alimentar sa sa isi faca alta afacere la parterul blocului.
De unde scoate vrajelile astea sa convinga altii locatarii pentru el.

Magazin alimentar,asta dorește,iar pe vecini ii asasineaza cu telefoane și pe mine cu adrese scrise
Vecinii nu doresc deoarece ar avea program de la 07.00- 22.00

Liliana Gradinaru a scris:

Depinde de destinatia locatiei si de motivele proprietarilor.
Il puteti indruma sa procedeze cf. legii, mentionand ca nimeni nu e obligat sa dea acest acord,

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai vrea sa monteze AC din acela mare,iar asta poate face fix sub balconul a 2 apartamente și sunt aparate ce trebuiesc montate pe sol sub balcoane

vali m a scris:

Inteleg ca nu primeste acordul pentru magazin...ok.
Dar de ce nu primeste pt montat AC? Daca da asociatia in judecata, va castiga.

Bună dimineața
Încerc sa explic pe scurt:
La parterul blocului exista un spațiu de închiriat.
Proprietarul trebuie sa obțină acordul vecinilor de la et.1 sa poată deschide magazin alimentar, aceștia nu vor sa semneze.
Proprietarul de o luna de zile trimite aproape zilnic solicitare către Președinte sa I dea acordul, susținând ca el nu reușește sa convingă oamenii.
Mai mult decât atât trimite solicitare sa primească acord pentru montare AC ,cu amenințarea ca da asociația în judecata.
Va rog sa ma învățați ce trebuie sa facem,pentruca este extrem de agasant și nu știm cum și ce sa mai facem
Multumesc
Buna ziua
Unul dintre mostenitori sa sune ( sau dvs) la Camera Notarilor unde au arhiva documentelor.
Ei va spun mai departe ce anume trebuie facut.
In mod normal se rectifica Certificatul de Mostenitor ,asta numai daca pe documentele anterioare apar datele de care aveti nevoie.
Sunati si va spun ce anume trebuie sa faceti
Vorbiti cu sotia si mai amanati partajul pana la implinirea celor 5 ani.
Răspuns la discuția Întăbulări
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa aveti toate actele locuintei si terenului ,pe numele bunicilor.
Se face prima intabulare pe numele lor ( a bunicilor) cu ajutorul unui cadastrist.
Trebuie sa faceti succesiune succesiva bunici si tata si la final ramaneti dvs unicul proprietar.
Fara documente nu puteti face niciun demers,
Nu
Răspuns la discuția succesiune
Buna dimineata
Dvs ati renuntat la succesiunea dupa tata prin declaratia de renuntare pe care ati facut-o.
La momentuul de fata va duceti la notar (in calitate de fiica a decedatei) si faceti declaratie de acceptare succesiune.
Aceasta declaratie se va inregistra intr-o baza de date INFONOT, iar cand fratele dvs va vrea sa faca succesiunea , (in ideea in care sa presupunem ca nu v-ar anunta) notarul va vedea aceasta declaratie si atunci va trebui sa va caute si sa discutati problema.
succes