avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate Lacramioara Macovei

Activitate Lacramioara Macovei

Dragi colegi, am dat de necaz :(
Din decembrie 2008 sunt avocat stagiar in Bucuresti.
In prezent am contract de colaborare cu S.C.A. "X" dar nu prea sunt clienti, asociatii nu se mai inteleg, eu scriu actiuni, merg la termene, platesc inclusiv taxele de timbru pt clienti, dar de 4 luni "au uitat" sa ma plateasca :((
Cum stiti toti, la Barou (CAA) se cotizeaza chiar daca nu avem incasari.

Desi sunt avocat stagiar, am 7 ani de experienta ca si jurist la Cabinet de avocat. Am lucrat cu prof.Antonie Iorgovan, apoi cu av.George Iorgovan (acum e consilierul lui Oprescu)

Daca e cineva in cautare de avocat stagiar, va rog sa imi spuneti cum sa trimit CV-ul.
Multumesc.


Răspuns la discuția Avocat stagiar 2008
Eu mi-am scris pe contract ca am dreptul la clientela proprie, si nu a fost nicio problema la Barou.
Răspuns la discuția Greva grefieri si arhivari
Azi, 13.04, la Js6 chiar si judecatoarea a intrat in sedinta cu o intarziere de 2 ore :(
Sa fie si judecatorii pe cale sa...?
Dragi colegi,
Cum ati fost afectati de greva grefierilor si a arhivarilor?
Azi (10.04.2009) am mers la Judecatoria Cornetu la un termen, si dupa ce a intrat completul am fost anuntati ca toate cauzele civile vor primi un nou termen pentru care vom primi citatie, din cauza grevei grefierilor.

Nu stiu cand a inceput si cat dureaza, dar perturba grav buna desfasurare a sedintelor de judecata.
Se vor aglomera si mai mult sedintele viitoare...
Răspuns la discuția Registre avocati
Si eu am trecut prin procesul asta de "pus ordine in acte".
In primul rand mi-am luat de la Barou Contractier si Delegatier. Registrul de evidenta a contractelor cred ca il fac la imprimanta...
Pana acum mi-am cumparat de la o tipografie Jurnalul de incasari si plati si Registrul inventar , dar nu am ajuns sa le snuruiesc si sa le stampilez la Administratie.
Mi-am facut CIF (10 zile), mi-am facut/depus Declaratia 221 cu veniturile din profesii liberale si am platit deja prima transa din impozit... (anticipat, pt ca pana la sfarsitul anului cred ca voi fi pe minus, la cate cheltuieli am si incasari pauza).
Cu toate actele mi-am deschis cont curent la o banca de langa birou care percepe comisioane de persoana fizica (adica 0 pe luna administrarea contului).
Acum, ca am toate datele, mi-am cumparat facturier si chitantier, si am facut o hotarare ca la SRL-uri, prin care decid seria si numerele de facturi/chitante.
Inspectoarea de la Admin.Fin. mi-a spus ca veniturile se aduna pe tot anul, si se scad cheltuielile, inclusiv cele facute inainte sa obtin CIF-ul...adica 2400 taxa la barou, alte 250 Roba, alte aprox. 300 legitimatia...
Răspuns la discuția Roba avocat
Eu am descoperit acest anunt:

Confecţionez robe pentru avocati, procurori si consilieri juridici, conform stasului din M.O.
Execuţie rapidă. Materiale de calitate, neşifonabile.
Comanda prealabila. Pentru alte localitaţi trimit ramburs prin poştă.
Preţ în lei 250
Tel 0213236783 sau 0723211967 Minodora

Am sunat-o pe doamna Minodora, i-am dat toate datele (inaltime/greutate date pt factura) si dupa 2 zile mi-a adus o roba superba.
Doamna e din Bucuresti, zona Tribunalului (piata Unirii), dar livreaza si in alte localitati.

Pretul pt Bucuresti - 250 ron.

Roba arata foarte bine, materialul e foarte bun.
Răspuns la discuția O intrebare
Urmarirea penala se incheie cand dosarul intra pe fond. Deci sunt faze procesuale distincte, pentru care se incheie contracte deferite.
Răspuns la discuția Rezultate Admitere Barou 2007???
Din pacate nu cred ca vei gasi raspuns, pt ca nici inainte sa modifice site-ul nu aparea decat ce exista in prezent.
Răspuns la discuția stabilirea paternitatii
Multumesc pt ajutor.
Au fost 2 termene. La primul reclamanta a depus cererea de chemare in judecata (prin av.) iar paratul a trimis prin fax la dosar cerere pt angajare aparator.
La al doilea termen paratul a depus tot prin fax, intampinarea prin care e de acord cu pretentiile reclamantei.
S-a acordat termen.
Răspuns la discuția stabilirea paternitatii
Stiu ca nu se poate sa fie reprezentate ambele parti de acelasi avocat. Tocmai asta era ideea...ca paratul sa nu fie asistat de avocat.
Deci, cel mai bine si mai simplu, ar fi sa se prezinte tatal.
Cheltuieli de judecata nu s-au solicitat.
Multumesc pt ajutor.