avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... O intrebare
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

O intrebare

Buna ziua . am si eu o intrebare . Am fost arestat preventiv , am fost eliberat s-a incheiat punerea sub urmarire penala , deci m-a scos de sub urmarire penala , mi-o prezentatn dosaru, si acuma urmeaza sa ma dea in judecata ( daca e asa cum zic eu , daca nu sa ma corecteze cineva) . Am facut contract cu un birou de avocatura . si in contract scrie ca ma reprezinta in fata organelor de cercetare si urmarire penala ( urmarirea penala nu include si judecata pana la finalizare si pana la darea unui verdict ) . Acuma el imi zice ca tre sa fac alt contract si alti bani . Nu trebuie sa ma reprezinte pana la finalizarea cercetarii si pana cand se da o sentinta . Multumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 12 Februarie 2009
luca74, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lacramioara Macovei , 14:09, 12 Februarie 2009
av are dreptate.daca in contractul initial nu se prevedere reprezentarea in fata instantelor de judecata, trebuie sa incheiati un nou contract
pai da , dar urmarirea penala nu include si judecata ? la inceput mi`a zis ca ma reprezinta pana la final si acuma ca tre sa fac alt contract . si am citit ca urmarea penala include si judecata . multumesc
urmarirea penala reprezinta o faza a procesului penaldistincta de faza judecatii. asadar, daca in contractul respectiv nu se prevede decat reprezentarea in cursul urmaririi penale, este necesara incheierea unui nou contract pentru a vi se asigura reprezentarea/asistarea in faza judecatii, in fata instantei de judecata
Urmarirea penala se incheie cand dosarul intra pe fond. Deci sunt faze procesuale distincte, pentru care se incheie contracte deferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arestare preventiva laurici laurici Care este perioada maxima de arest preventiv? Din anumite surse am aflat ca 180 de zile, dar nu am gasit confirmarea in nici un text de lege. (vezi toată discuția)
Buna ziua! am o intrebare, care este termenul maxim cat se poate ... Mateus23 Mateus23 Buna ziua! Am o intrebare, care este termenul maxim cat se poate prelungii un arest preventiv? Penal (vezi toată discuția)
Acte de urmarire penala ionu roman ionu roman as avea o nelamurire! ce inseamna atunci cand avocatul primeste de la procuror prin fax o hartie prin care spune ,, in respectivul dosar se efectueza acte de ... (vezi toată discuția)