avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea paternitatii

Vreau sa va intreb...
Poate paratul sa ceara intr-o intampinare (dosar in fond, actiune de stabilire a paternitatii) admiterea actiunii reclamantei?
Ea solicita instantei sa stabileasca paternitatea minorului in sensul ca paratul e tatal copilului, iar el e de acord cu asta.
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2009
Lacramioara Macovei,
Cel mai recent răspuns: Lacramioara Macovei , 20:44, 9 Februarie 2009
=D> Pai de ce sa mai faceti intampinare daca achiesati la pretentiile partii adverse?
Cum altfel sa arate paratul ca e de acord cu pretentiile reclamantei, in conditiile in care nu are aparator ales si nici nu s-a prezentat la termenele anterioare?
In dosarul asta situatie e putin ciudata.
Ambii sunt cunoscuti de-ai sefului meu.
La primul termen a depus imputernicirea pt reclamanta iar paratul a depus o cerere de amanare pt angajare aparator.
Acum paratul "fara avocat" spune prin intampinare ca e de acord cu pretentiile reclamantei...
Se poate?
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2009
Lacramioara Macovei,
pai..sa mearga "tatal"si sa spuna la primul termen..da..dar de ce l-ati angajat daca lucruirle sunt clare..??sa stie doar ca urmeaza sa plateasca pentru copil ..ceea ce .pana la urma e moral si firesc...

av. Ileana Schwarz
ma iertati, dar intra la categoria " jocul de-a profesia"?sau nu stiu eu toate detaliile....

ati spus cumva acelasi avocat???aveti grija..ca nu se poate..vorbiti cu tatal sa se prezinte si sa termine ..circul..oricum daca au trecut mai multe termene poate fi obligat la plata cheltuielilor de judecata...
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2009
Ileana Schwarz, Avocat
Stiu ca nu se poate sa fie reprezentate ambele parti de acelasi avocat. Tocmai asta era ideea...ca paratul sa nu fie asistat de avocat.
Deci, cel mai bine si mai simplu, ar fi sa se prezinte tatal.
Cheltuieli de judecata nu s-au solicitat.
Multumesc pt ajutor.
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2009
Lacramioara Macovei,
da, da, sa mearga "autorul'tata si sa zica da!informati-l doar ca urmeaza sa aiba si obligatii...si evident si drepturi...astfel se rezolva problema.
acum eu nu cunosc situatia dar daca el are certitudinea ca este tatal..( cat de sigur poate fii barbatul??) sa mearga si sa recunoasca...macar de dragul copilului ..ca oricum nu are nici o vina.
actiunea insa, am convingerea, a fost formulata doar pentru ca...cu bataie lunga..mama vrea bani....sper sa ma insel...


av. Ileana Schwarz

Alte discuții în legătură

Prezentare la proces dorel13 dorel13 Un parat, intr-un proces de partaj, de iesire din indiviziune, a trimis intampinare in care a spus ca nu are nicio pretentie, nu vrea nimic si este de acord ... (vezi toată discuția)
Intampinarea este obligatorie? crisdario crisdario La procesul care il am pe fond in citatie se cere a se depune intampinarea inainte cu cinci zile de data primei infatisari.La cele cerute de reclamanta nu am ... (vezi toată discuția)
Termene de depunere cereri reconventionale si propunere probe romeosuceava romeosuceava CARE ESTE TERMENUL LEGAL DE DEPUNERE A UNEI CERERI RECONVENTIONALE ? SI DACA SE POATE DEPUNE LA AL TREILEA TERMEN DE LA INCEPUTUL PROCESULUI SI TOTODATA ... (vezi toată discuția)