avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate anka83

Activitate anka83

Buna ziua asi dori sa ma lamuriti care sunt "ajutoarele" alocatiile pe care le primeste un copil dupa varsta de doi ani sau mai bine zis cu ce ajuta statul familiile defavorizate pentru o perioade macar atunci cand e o situatie de genul familie cu doi copiii parintii despartiti mama avand custodia copiiilor si momentan ramanand si fara servici.si unde ar trebui sa se adreseze. Va multumesc pt ajutor.
Răspuns la discuția hotarare
Buna seara din nou.Am o intrebare mai bine spus o nelamurire,am obtinut custodia copiilor printr-o ordonanta de urgenta (prezidentiala incredintare minori) care a fost investita deci este definitiva si irevocabila.Dupa aceasta s-a terminat si divortul custodia copiiilor fiindu-mi acordata mie.Dar preaiubitul meu sot face apel in termen deoarece in urma unei greseli ???? NU POT SA-MI DAU SEAMA CUM,el apare in sentinta data de la tribunal cu un venit de 1500Ron cand de fapt si real pe adeverinta lui de salariat sunt doar 600 Ron(saracutul adevarul este caci el castiga si 1000euro pe luna doar caci nu se poate dovedi cu acte) avocatul meu il sfatuieste sa faca doar o cerere de indreptare a greselii si ca nu e nevoie de apel, dar el batut in cap fiind ,de fapt nici nu intelege.Prin urmare hotarare de divort nu o pot investi pt a deveni definitiva si irevocabila.Dar cei de la Directia de Pasapoarte imi permit sa-i fac pasaport individual micutului doar cu aceasta ordonanta de urgenta si cu o copie dupa sentinta de dvort care repet nu este inca irevocabila,Intrebarea mea este,de fapt NELAMURIREA chiar si aici pe forum dumneavoastra mi ati zis caci nu poti parasi tara doar cu ordonanta atunci cum de cei de la pasapoarte iti permit sa-l faci ,doar nu-l faci ca sa te uiti la el e logic un pasaport iti serveste pt a tranzita o tara.,Cei de la Directia de Pasapoarte nu colaboreaza cu cei da la Politia de Frontiera nu au aceleasi legi , doar la pasapoarte tot un jurist lucreaza. LAMURITI-MA
VA MULTUMESC
Ma scuzati Hotararae nu este definitiva si irevocabila el face apel in cele 30 zile obligatorii pe care legea ti le permite.
Fostul sot face apel in termen deoarece se razgandeste in privinta cuantumului pensiei alimentare ,nu ataca si celelalte capete de cerere custodie copiii, partaj , revenire la nume anterior.Pe mine ma intereseaza ce afect are acest apel asupra hotararii definitive si irevocabile el atacand doar alocatia nu si celelalte. Pot sa-mi schimb documentele linistita mentionez caci am nevoie URGENT de ele ,sau trebuie sa mai astept si cat.
VA MULTUMESC.!