avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate mirela andrada

Activitate mirela andrada

Discuție plingere penala
am depus plangere penala impotriva membrilor comisiei din primarie care mi a predat pamantul altei pers. si impotriva pers. care a semnat in locul meu cu numele meu .Imi puteti da informatii despre ce se va intimpla in continuare?
Daca primaria preda un teren altei persoane care semneaza in numele meu [cu numele meu].Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția anularea promisiuni de vanzare
aceasta promisiune de vinzare sub semnatura privata este formulata astfel. ;Se numeste CONVENTIE Subsemnata T.M posesor al B.i. .domiciliat.....Am vandut lui C.d.50 0 m.teren arabil in orasul..... Acest teren a fost achitat in intregime cu suma de 500 lei fara alte pretentii. Pe cealalta pagina se semneaza cumparatorul vanzatorul martora Aceasta conventie este facuta de o cunostinta a mamei mele fara ca ea si martora sa stie ce scrie acest.om [mama fiind analfabeta ] iar mamei si martorei spunindu le ca scrie de un schimb de teren pe care mama la facut cu el A facut-o intr-un singur exemplar pe care la luat el .Acestu=i teren i se schimsa locatia de catre primarie .merge la preluarea terenului in locul mamei mele si semneaza primirea terenului in locul mamei mele cu semnatura ei . si vinde ac. teren unei pers. caruia ai face un antecontract Acest om vine pests ea sa o forteze sa i semneze contract de vinzare cu toate ca ea nu avindut si nu a primit bani [martora sustine ac.lucru ] A si dori sa mi spuneti daca primaria a procedat bine predandui acestui om terenul mamei [82 ani] Ce sanse avem sa castigam acest proces.se poate anula aceasta conventie .A si dori niste sfaturi.Multumesc.
cum se poate anula o promisiune de vinzare sub semnatura privata la terenuri cu legea 18/1991 care au o interdictie de vanzare pe 10 ani
Răspuns la discuția actiune in revendicare
2007_rozi a scris:

Terenul se vinde legal doar prin act autentic, facut de catre un notar public.
Puteti solicita anularea acelei conventii adresandu-va cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
Răspuns la discuția actiune in revendicare
2007_rozi a scris:

Terenul se vinde legal doar prin act autentic, facut de catre un notar public.
Puteti solicita anularea acelei conventii adresandu-va cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
Mama mea are 82 de ani, detine un teren cu legea 18/1991 pe care l-a schimbat in judet cu un alt teren al unei cunostinte doar pt.lucrari agricole, nu definitiv. Aceasta persoana, stiind de problemele ei de sanatate si cunoscand faptul ca este analfabeta a intocmit o hartie numita conventie prin care ea ii vinde acest pamant. Mintind-o ca in hirtie scrie despre schimb le da sa semneze ei si martorei, caruia nu i da sa citeasca hirtia. Aceasta conventie a fost facuta doar intr-un singur exemplar, pe care il ia el iar noua copiilor ne spune despre schimb. Acest teren este shimbat de primarie, i se da alta locatie, ocazie cu care el o duce la notar unde ii face testament, ei spunindu-i ca ii trebuie imputernicire pt.a scoate subventiile, pe noi nu ne anunta si nu ne da actul facut la notar. Vinde terenul pe baza conventiei pt.ca testamentul l-am anulat iar terenul are interdictie de vanzare 10 ani. Cum se poate anula aceasta conventie si ce sanse am sa castig acest proces.