avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in revendicare

Mama mea are 82 de ani, detine un teren cu legea 18/1991 pe care l-a schimbat in judet cu un alt teren al unei cunostinte doar pt.lucrari agricole, nu definitiv. Aceasta persoana, stiind de problemele ei de sanatate si cunoscand faptul ca este analfabeta a intocmit o hartie numita conventie prin care ea ii vinde acest pamant. Mintind-o ca in hirtie scrie despre schimb le da sa semneze ei si martorei, caruia nu i da sa citeasca hirtia. Aceasta conventie a fost facuta doar intr-un singur exemplar, pe care il ia el iar noua copiilor ne spune despre schimb. Acest teren este shimbat de primarie, i se da alta locatie, ocazie cu care el o duce la notar unde ii face testament, ei spunindu-i ca ii trebuie imputernicire pt.a scoate subventiile, pe noi nu ne anunta si nu ne da actul facut la notar. Vinde terenul pe baza conventiei pt.ca testamentul l-am anulat iar terenul are interdictie de vanzare 10 ani. Cum se poate anula aceasta conventie si ce sanse am sa castig acest proces.
Cel mai recent răspuns: mirela andrada , utilizator 17:46, 6 Ianuarie 2009
Prea multe convenţii şi prea puţine informaţii. Va trebui să fiţi mai explicită. Altfel, nu facem doar supoziţii cu privire la ce ar spune legea, ci cu privire la chiar natura actelor încheiate, ceea ce poate conduce la pagini întregi de cuvinte fără rost.

Liviu S.Bordaş
Terenul se vinde legal doar prin act autentic, facut de catre un notar public.
Puteti solicita anularea acelei conventii adresandu-va cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
2007_rozi a scris:

Terenul se vinde legal doar prin act autentic, facut de catre un notar public.
Puteti solicita anularea acelei conventii adresandu-va cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
2007_rozi a scris:

Terenul se vinde legal doar prin act autentic, facut de catre un notar public.
Puteti solicita anularea acelei conventii adresandu-va cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
Ultima modificare: Marți, 6 Ianuarie 2009
mirela andrada, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anularea promisiuni de vanzare mirela andrada mirela andrada cum se poate anula o promisiune de vinzare sub semnatura privata la terenuri cu legea 18/1991 care au o interdictie de vanzare pe 10 ani (vezi toată discuția)
Intrarea in posesie grobianu grobianu Parintii mei, inainte de a deceda, mi-au lasat prin testament casa parinteasca si terenul aferent. Unicul meu frate nu a primit nimic, nu stie de existenta ... (vezi toată discuția)