avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate mariachi

Activitate mariachi

Răspuns la discuția fuga de la locul accidentului
Va multumesc pentru raspuns . Din pacate nu dispun de mijloacele materiale pentru a angaja un avocat . Daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns va rog . Pot face o cerere de chemare in judecata pe baza "Art. 255 Distrugerea din culpa " din codul penal ? Sau "Art. 253 Distrugerea " din codul penal . Vreau sa scot in evidenta faptul ca a facut-o intentionat si cu rea vointa . Sau art.998-999 din codul civil ? Daca fac cererea pe baza codului civil mai am dreptul la despagubiri ? Si daca da in baza carui articol se cer aceste despagubiri de care vorbeati mai sus ? Va multumesc .
Astazi la pranz am fost lovit intr-un sens giratoriu de catre o doamna . Aceasta , avea impresia ca am intrat in fata ei si a venit din spate si m-a lovit pur si simplu pana m-a dat la o parte . Aceasta si-a continuat drumul , in ciuda eforturilor mele de a o opri . Am sunat la 112 , am declarat ce s-a intamplat si am fost indreptat catre Politia Rutiera Timis . Acolo am dat o declaratie , am fost inregistrat cu plangerea si mi s-a spus sa astept pana o sa fie adus faptasul (sfarsitul saptamanii aproximativ) . Acum , eu vreau sa depun o plangere pentru distrugere , pentru ca nu mi se pare normal ca o asemenea persoana sa mai aiba voie sa participe in trafic . Presupun ca ori statea prost cu nervii , ori are o problema cu capul foarte grava . Orice ar face cineva in trafic , nu te poti apuca sa dai in el cu masina . Ceea ce vreau sa intreb este ce fel de plangere trebuie sa depun (e OK plangere pentru distrugere?) si mai ales , unde o depun . De la Rutiera , mi-au spus numele si adresa persoanei respective din calculator . Ce ar trebui sa cer mai exact in plangere ? Pe langa faptul ca o sa ramana probabil fara permis , as vrea sa ii cer si despagubiri . Va multumesc .
Buna ziua.As avea si eu nevoie de un sfat.Am avut un card de salariu la BRD,pe care insa nu il mai foloseam de multa vreme.Am aflat ulterior ca trebuia sa inchid contul si ca mi se acumulase o datorie de 30 RON . Am achitat datoria impreuna cu toate penalizarile. In momentul cand am incercat sa solicit un credit(chiar si in magazin),mi s-a spus ca sunt luat in evidenta ca rau platnic si nu pot primi credit . Datoria este achitata integral.Ce as putea face acum ? Am primit sfat sa fac o cerere la Biroul de Credit sa fiu scos din evidenta,dar din ce am citit pe site-ul lor,am inteles ca doar banca ce m-a introdus in BC ma poate scoate . Cineva mi-a spus sa fac o cerere la banca respectiva pentru a fi scos din BC . Cum e legal ? Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Predare permis
Va multumesc pentru ajutor .
Discuție Predare permis
Astazi am primit la posta o recomandata de la IJP MH . Am ridicat-o si am deschis-o . Eram invitat sa predau in termen de 5 zile permisul , intrucat am acumulat 15 puncte . Problema este ca eu nici una din amenzile primite nu am semnat-o , urmand sa le primesc acasa si sa le contest . Intrebarea mea este : este legal sa mi se ceara sa predau permisul cu toate ca nu am avut sansa sa contest amenzile ? Pot sa contest aceasta decizie a lor ? Una din amenzi "implineste" 6 luni in data de 3 februarie . Normal in 6 luni trebuia sa imi vina acasa , daca nu , stiu ca nu mai este valabila . Astept un raspuns . Va multumesc .
Răspuns la discuția Retinere permis
Nu am semnat pentru ca asa am fost invatat de cineva , sa nu semnez procesele verbale . Deobicei dureaza cateva luni bune pana le primesc acasa si cu ocazia asta mai amân . Am mai avut si norocul pana acuma , ca politistul care m-a oprit sa nu puna martor ca nu am vrut sa semnez si amenda a plecat inapoi . Stiti cumva care este perioada dupa acumularea celor 15 puncte in care voi primi instiintarea ? Va multumesc pentru raspuns .
Discuție Retinere permis
Buna ziua . As avea nevoie de un sfat . Astazi , 06.01.2008 am fost oprit de un echipaj de politie , pentru incalcarea liniei continue . Mentionez ca am intors si nu am depasit alt autovehicul . Am deja 9 puncte pentru o incalcare de linie continua respectiv pentru ca am circulat cu defectiuni la sistemul de iluminare ( 6 pentru linie , 3 pentru becuri) . Astazi nu am semnat procesul verbal , iar permisul mi-a fost restituit . Am presupus astfel ca mi-a fost aplicata aceeasi sanctiune de 300 lei si 6 puncte de penalizare ca acum 3 luni -mentionez ca politistul nu mi-a spus ce articol am incalcat si nici ce sanctiune mi-a aplicat , decat in momentul cand m-a oprit , cand mi-a spus ca m-a oprit pentru linia continua . In mod normal acum as avea 15 puncte . Care este procedura in continuare ? Trebuie sa predau permisul sau trebuie sa astept o instiintare de la politie ca sa il predau ? Iar dupa aceea trebuie sa mai sustin vre-un examen ? Astept un raspuns . Va multumesc

--- Sunt sofer .