Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stergere din Biroul de Credit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stergere din Biroul de Credit

Buna ziua.As avea si eu nevoie de un sfat.Am avut un card de salariu la BRD,pe care insa nu il mai foloseam de multa vreme.Am aflat ulterior ca trebuia sa inchid contul si ca mi se acumulase o datorie de 30 RON . Am achitat datoria impreuna cu toate penalizarile. In momentul cand am incercat sa solicit un credit(chiar si in magazin),mi s-a spus ca sunt luat in evidenta ca rau platnic si nu pot primi credit . Datoria este achitata integral.Ce as putea face acum ? Am primit sfat sa fac o cerere la Biroul de Credit sa fiu scos din evidenta,dar din ce am citit pe site-ul lor,am inteles ca doar banca ce m-a introdus in BC ma poate scoate . Cineva mi-a spus sa fac o cerere la banca respectiva pentru a fi scos din BC . Cum e legal ? Va multumesc anticipat .
Va trebui sa dovediti ca banca v-a introdus nejustificat in biroul de credit, de exemplu nu v-a notificat cu 15 zile inainte ca a facut aceasta inscriere, nu v-a notificat ca aveti o restanta, etc. Asa veti putea merge la banca si sa solicitati sa va scoata din Biroul de Credit, in caz contrar urmand sa ii actionati in instanta.