avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate pfaaa

Activitate pfaaa

Multumesc, ati avut dreptate. Am instalat versiunea mai recenta si s-a putut. Doar ca la versiunea aceasta se pare ca nu se poate selecta Decont trimestrial (302) in cazul 300 Decont TVA?

(Mica rectificare: suma pentru o luna este de 183 lei, nu 184 lei cum am scris mai sus)
Am obtinut suspendarea activitatii unei SC incepand cu data de 29 iulie 2009. Am platit impozitul de 367 lei pentru trim. II (la timp). Ulterior am obtinut si regimul derogatoriu de la administratia financiara.

Dupa calculele mele, ar trebui sa mai platesc impozit forfetar doar pentru luna iulie, adica 184 lei. Problema este ca programul furnizat de anaf pentru declaratia 100 nu ma lasa sa introduc 184, pot sa las doar 0 sau sa pun 550 lei, impozitul minim pe tot trimestrul III.

Gresesc eu cu ceva?
Asa este. Nu a fost nici o problema. Multumesc.
Tot incerc sa gasesc valorile stabilite pentru normele de venit in Bucuresti, pentru anul 2009, dar fara succes.

Ma poate ajuta cineva?
Locuiesc cu sotia intr-un apartament dobandit de aceasta inaintea casatoriei. Se dovedeste ca nefiind trecut ca si propietar pentru propriul domiciliu este un impediment constant in tot felul de situatii.

Ce solutii exista pentru a fi adaugat ca si propietar? Donatia a unei cote indivize? CVC? Toate solutiile necesita modificarea intabularii in CF?



Pentru o garsoniera aflata in propietatea sotiei, am incheiat, in urma cu ceva timp, un contract de comodat intre ea ca si propietar si amandoi ca si asociati ai unei societati comerciale.

In prezent as dori sa ma inregistrez ca si PFA, dar nu stiu daca se poate incheia inca un contract de comodat intre ea (propietar) si mine (pfa) pentru acelasi apartament.