Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare propietari pentru un apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare propietari pentru un apartament

Locuiesc cu sotia intr-un apartament dobandit de aceasta inaintea casatoriei. Se dovedeste ca nefiind trecut ca si propietar pentru propriul domiciliu este un impediment constant in tot felul de situatii.

Ce solutii exista pentru a fi adaugat ca si propietar? Donatia a unei cote indivize? CVC? Toate solutiile necesita modificarea intabularii in CF?

Nu văd unde ar fi problemele generate de faptul că nu sunteţi proprietar. Dar asta e altă discuţie.

Puteţi deveni coproprietar cu soţia printr-un act de donaţie asupra unei cote din apartament. Donaţia presupune întabularea dreptului de proprietate în CF. Mai trebuie să ştiţi că donaţia între soţi este revocabilă.

Contract de v/c nu puteţi face, vînzarea între soţi fiind interzisă.

Liviu S.Bordaş