avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Activitate elena69

Activitate elena69

Avem o curte de 500 m patrati . Pamantul a fost cumparat de catre bunici dar doar 400 m patrati. Aceasta curte o mostenesc eu si sora mea (in aceasta curte stam de cand ne-am nascut sora avand 64 de ani si eu 53 ).In actul de succesiune spune ca noi detinem 200m patrati ca propietate si primaria 200m patrati . Asa platim si impozitul la primarie.
Problema noastra este ca vrem sa punem gaze si ni se cere sa facem cadastru si intabularea terenului , am fost la un cadastrist si a spus sa cerem acordul primariei pt intabularea terunului lui . Sora crede ca daca cerem la primarie acordul pt intabularea trenului sau , primaria poate scoate cele 200 de m patrati la vanzare . Ce este de facut ? Alt cadastrist ne-a spus ca poate vinde primaria locul sau si mai bine sa cerem in instanta uzucapiune , apoi facem cadastru. Va rog frumos si urgent daca poate cineva sa imi spuna ce este de facut. Uzocapiune sau ce ?
Avem o curte de 500 m patrati . Pamantul a fost cumparat de catre bunici dar doar 400 m patrati. Aceasta curte o mostenesc eu si sora mea (in aceasta curte stam de cand ne-am nascut sora avand 64 de ani si eu 53 ).In actul de succesiune spune ca noi detinem 200m patrati ca propietate si primaria 200m patrati . Asa platim si impozitul la primarie.
Problema noastra este ca vrem sa punem gaze si ni se cere sa facem cadastru si intabularea terenului , am fost la un cadastrist si a spus sa cerem acordul primariei pt intabularea terunului lui . Sora crede ca daca cerem la primarie acordul pt intabularea trenului sau , primaria poate scoate cele 200 de m patrati la vanzare . Ce este de facut ? Alt cadastrist ne-a spus ca poate vinde primaria locul sau si mai bine sa cerem in instanta uzucapiune , apoi facem cadastru. Va rog frumos si urgent daca poate cineva sa imi spuna ce este de facut. Uzocapiune sau ce ?
Răspuns la discuția Somaj
Este vorba de sora mea , care a lucrat 3 ani la firma care o da in somaj , stiu ca a platit la stat toate darile pt ca si eu am lucrat tot la aceeasi firma dar mi-am dat demisia in urma cu cateva luni .Nu are alte venituri decat jumatate din pamantul lasati mostenire de la parinti adica 1,5 ha si care nu pute-m sa-l vindem . Pamantul este dat in asociatie si anul trecut am luat banii de la asociatie 800 ron pe 1,5 ha .Nu stim care este valuarea cu care te poti incadra . Ea are 55 ani dar nu are vechime in munca decat 15 ani , pt ca a lucrat in tinerete mult timp ospatara de sezon si cand a incercat sa-si scoata vechimea nu a gasit-o in arhiva . Va multumesc mult !
Discuție Somaj
Va rog , daca poate cineva sa-mi spuna , daca beneficiez de somaj daca in actul de succesiune am impreuna cu sora mea 1,5 ha pamant in alt judet
Parintii mei au decedat , am facut actele de succesiune si atunci am depistat ca nu avem trecut toata curtea in succesiune. Avem locul unde este casa sa zicem 200 m si unde este gradina nu avem acte adica alti 200 m. Notarul unde am facut succesiunea ne-a explicat ca trebuie sa mergem la primarie la prefect si cu o cerere se rezolva tot , numai ca acolo ne-a spus ca nu se poate trebuie sa mergem la primarie si daca nu ne vinde locul si avem noroc ne da o hartiuta si pe urma venim la prefect si ne da locul.Casa unde traim a stat bunica care ia facut acte de vanzare cumparare mamei doar pe 200 m ca asa era legea atunci pamantul era al statului . Eu traiesc in aceasta curte de cand m-am nascut . In aceasta curte au stat primi bunici care au cumparat pamantul (avem niste harti scrise de mana cu multe timbre ca asa se cumpara la vremea aceea), parinti nostri si eu cu sora mea , nu a mai stat nimeni si nu s-a vandut niciodata 1m.
Va multumesc si astept raspuns.!
Răspuns la discuția In cat timp
Va multumesc acum am inteles . Inainte ca sa fie incheiata cartea de munca dupa demisie iti spunea sa te duci dupa 30 zile sa iti ridici cartea de munca , acum oare tot atat o sa-mi spuna si de adeverinta sau procedura e mai rapida .
Răspuns la discuția In cat timp
Va mai rog inca o data daca pute-ti sa imi explicati ca nu prea am inteles , adica daca eu la data de 1 mai imi dau demisia cu acordul partilor , cei de la ITM au timp pana la 20 mai sa-mi incheie cartea de munca si sa mi-o dea ? Mie imi trebuie pentru ca asa mi se cere la viitorul contract cartea de munca .
Discuție In cat timp
Eu sant angajata acum la un patron , dar , in luna iunie voi pleca sa lucrez in Italia. Cand sa-mi dau demisia ca sa am cartea de munca incheiata la sfarsitul luni mai ? Eu in luna iunie trebuie sa ma prezint la Bucuresti cu cartea de munca incheiata si cu copie dupa ea . Va rog frumos dati-mi un sfat , ca pe patron vreau sa il anunt atunci cand imi dau demisia , nu vreau sa-i spun mai devreme si sa raman fara servici .Va multumesc mult :">.
Discuție ce sa fac ?
Va rog dati-mi si mie un sfat , lucrez la o fabrica de mobila si tapitarie de 4 ani ,acum patronul nu mai are comenzi si vrea sa opreasca doar 20 de persoane care se ocupa de magazine si pe restul sa ne dea in somaj . In aceeasi unitate am lucrat impreuna cu sotul meu , pute-m sa cerem cele 6 salari compesatori care se aude ca in perioada aceasta s-ar da . Va multumesc .
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Va multumesc . Mai intreb odata ca sa fiu sigura , daca depun acea cerere nu mai este nevoie sa stau in preaviz 15 zile . Mai am o intrebare , cineva mi-a recomandat sa vorbesc cu patronul si sa demisionez cu art. 129 cm . Mi-a spus ca in 2002 ea asa a demisonat cu art 129 cm si a beneficiat de somas este posibil ?