avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate lealucut

Activitate lealucut

ce acte trebuie incheiate daca vreau sa inchiriez autoturismul propriu unei alte persoane?
Vreau sa cumpar un apartament. Proprietara l-a dobandit prin testament, are act de proprietar. Ma intereseaza cum pot sa aflu daca mai sunt si alti mostenitori, pt ca mi-e frica sa nu existe in timp revendicari de la alti mostenitori care sa atace testamentul. (am inteles ca se poate)
Multumesc
Un student la design care a incheiat contracte de cedare de drepturi de autor, le-a inregistrat la financiar si a platit impozit este obligat la plata asigurarii de sanatate?
In cazul unui contract de cedare de drepturi de autor, as dori sa stiu :
1.Ce contributii la stat sunt obligatorii? Am citit ca se plateste impozit la sursa de 10%, si restul pana la 16 se calculeaza dupa deducerea de 40% din venitul brut.Dar, alte contributii mai sunt obligatorii?(ex: contributia la sanatate?)
2.Acest fel de contract se poate incheia cu persoane fizice, care nu sunt autorizate?
Va rog sa-mi indicati ce legi trebuie sa cunosc ca sa fiu in legalitate ca sa stiu ce ma de facut ca persoana fizica neautorizata.( cazul unui student - design multimedia)
Va multumesc.
As dori o interpretare la art. 12, al.2, din Legea 350/2005, privin regimul finantarilor nerambursabile din fondurile publice. Nu stiu ce sa inteleg: Plafonarea de 30% se refera la toata finantarea sau doar la finantarile ulterioare primei finantari? Multumesc.