avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate kitty_mnk1985

Activitate kitty_mnk1985

Buna ziua!
Lucrez in invatamant si vreau sa imi iau un an scolar concediu fara plata. Care sunt pasii si conditiile?
Multumesc!
Buna ziua! De la 15 septembrie voi preda limba engleza intr-o gradinita de stat pe baza unui contract de colaborare. Pentru a fi totul legal si pentru a aparea cu un venit lunar, ce trebuie sa fac/platesc si eu si gradinita respectiva? Si in cazul in care as avea nevoie de o adeverinta in care sa se mentioneze salariul gradinita e in masura sa o elibereze?
Discuție Rovinieta
Buna ziua! As avea si eu o nelamurire: imi trebuie rovinieta pe drumul Navodari - Constanta/Constanta- Navodari, prin statiunea Mamaia? Eu stiam ca nu, avand in vedere ca din oras intru in statiune si iar in oras, dar am auzit ca acum trebuie...
Va multumesc.
Buna seara! Cumnata mea lucreaza in invatamant ca profesor suplinitor de educatie fizica din 2008. E insarcinata si urmeaza sa nasca pe 20 septembrie, iar contractul pentru post expira pe 31 august. Poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? Si daca nu, care ar fi posibilitatile sa beneficieze. Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns. Dar am o nelamurire: am fost la CAS, unde se depun dosarele pentru indemnizatie, si mi s-a spus ca nu beneficiez. As fi putut numai in cazul in care as fi muncit cel putin 6 luni cu carte/contract de munca si sa incep facultatea apoi, ca si cum sa mi se preia darile catre stat. Eu in ordonanta de urgenta nu am citit asa ceva...As dori sa ma lamuriti si sa imi spuneti unde ma pot adresa: la primarie, la CAS, la facultate.... Mentionez ca sunt din Constanta, caci am mai auzit o bomba: ca in fiecare judet ar fi altceva cu privire la indemniztii?!?
Multumesc
Buna seara! Am si eu o intrebare: sunt studenta anul 3 la o facultate de stat, la zi, fara taxa si as vrea sa stiu daca mi s-ar acorda indemnizatia de crestere a copilului in cazul in care as naste in timpul facultatii si ce suma ar fi. Precizez ca nu am un loc de munca de unde sa mi se opreasca darile catre stat.
Va multumesc
Ma pot transfera la o facultate acreditata? Ce sa fac la o alta facultatea acum, dupa ce am terminat? Probabil ca nu ati citit cu atentie mesajul....Si totusi e o problema grava pentru ca in situatia aceasta sunt mii de studenti din intreaga tara, si ma asteptam la un raspuns mai elaborat si mai concret, avand in vedere ca se intampla si alte nereguli la aceasta Universitate....ma rog...:stunned:
In legatura cu Universitatea Spiru Haret, care isi bate joc de studenti...Am urmat cursurile Facultatii de Management intre anii 2004-2008, la forma de invatamant la distanta. Mi-am dat licenta si acum sunt stupefiata caci diploma pe care o voi ridica nu va avea nici o valoare.Domnul Dumitru Miron, secretarul de stat din Ministerul Educatiei responsabil pentru invatamantul superior, a declarat ca "studentii care s-au inscris in anul 2005 sau 2006 la specializari necertificate, dupa hotarareade guvern din 2004, au o problema. Daca te inscrii la un program de studii necertificat, nu devii student potrivit legii. Absolventii nu au o problema, pentru ca cei care au terminat deja erau sub alte reglementari.". Si acum eu nu stiu in ce "oala" ma aflu..daca am aceeasi problema ca toti studentii la ID de dupa hotatrarea de guvern sau daca diploma este legala pentru ca eram deja studenta cand s-au schimbat regulile..Iar in caz ca ma incadrez in prima varianta, ce se poate face? Cum putem rezolva, eu si miile de studenti in aceeasi situatie, aceasta problema?
Aaa, si inca ceva: cum e posibil sa i se permita acestei Universitati sa comita atatea ilegalitati si sa insele atatea persoane?
Va multumesc!