avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate DESTINY

Activitate DESTINY

Va multumesc frumos pentru raspunsuri !
Sa aveti o zi frumoasa.
Multumesc pentru raspuns. Am mentionat deja in mesaj, faptul ca s-a discutat cu ei in mai multe randuri. Sigur ca nimeni nu-si doreste sa strice relatiile de vecinatate, mai putin ei, care nu se pot opri 5 minute la un service sa regleze acea alarma.
Buna ziua ! Dar nu-i prea buna, pentru ca am niste vecini care-si parcheaza masina sub geamul meu, eu locuind la et 1. Asta nu-i nici o problema, dar au adus 'un gard' care are o alarma prost reglata, prin urmare acea masina urla non stop, chiar si cand trece o pisica pe langa ea. I-am rugat frumos sa-si rezolve problema, dar nu s-au deranjat, pentru ca ei locuiesc pe partea cealalta a blocului si nu-i deranjeaza. Ajutati-ma cu un sfat ! Cum pot rezolva aceasta problema ? Unde ma pot adresa ? Sa nu-mi spuneti ca pot apela la comitetul blocului, pentru ca deja am facut-o pe toti ii deranjeaza si le-au atras deja atentia, dar tot nu s-a rezolvat nimic.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Va multumesc frumos pentru raspuns, si pentru amabilitatea de a-mi muta intrebarea la sectiunea - drept civil -
De 2 luni, un vecin care locuieste cu cateva etaje mai sus, si-a montat AC, (pe care-l foloseste si pentru incalzirea locuintei) dar condensul nu se duce pe furtunul de scurgere, ci curge direct din unitate, pe ruloul de la fereastra dormitorul meu, pe care l-a distrus, (acesta a ruginit) dar cel mai deranjanta este 'picatura chinezeasca' pe geamul dormitorului meu, dare nu mai poate fi utilizat ca loc de odihna. L-am rugat foarte elegant pe acest vecin sa-si rezolve problema, dar m-a ignorat, la fel cum a procedat si cu presedintele blocului care s-a implicat in rezolvarea amiabila a acestei probleme.

Va rog sa-mi spuneti, care este urmatorul pas, ce pot sa fac si cui sa ma adresez pentru a-l obliga sa-si rezolve problema.
Va multumesc !
Buna ziua tuturor!
am o intrebare : succesiunea unui loc de veci aflat in provincie, se poate face in Buccuresti, daca mostenitorii au aici domiciliul ?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Daca societatea este declarata fara activitate, i se aplica acest impozit forfetar ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția oprirea caldurii
Ana Anane a scris:

@ Destiny Dupa cum v-ati dat seama din raspunsul unora, asociatia va controleaza viata, daca asociatia are chef sa va incalziti, va incalziti, daca nu, stati in frig. Mai puneti o haina pe dvs., ca in comunism. Si daca nu va convine, puteti sa va faceti vila, vi s-ar raspunde ironic. Fiti fericit ca locuiti intr-o asociatie care are grija de banii d-voastra.


=D> Exact in felul acesta mi s-a raspuns !!! Di pacate, nu te poti intelege cu acesti oameni care prefera sa mai puna un cojoc, dar sa nu plateasca. Daca ar fi vorba despre pensionari, i-as intelege, dar nu este cazul, prefera insa sa stea mai mult la bodega din colt.
In blocul meu, comitetul a decis sa opreasca de la data de 1 aprilie caldura. Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca-i legal acest lucru, care sunt conditiile in care au dreptul sa faca aceasta, si cum as putea contracara aceasta hotatare, caror foruri ma pot adresa.
Va multumesc !
Răspuns la discuția conflict de interese
Va multumesc frumos pentru raspuns. Ma ajuta foarte mult, deoarece in acest moment, la noi in bloc exista aceasta situatie.