avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate dark_maria87

Activitate dark_maria87

buna ziua.... am copil de 2 luni si am auzit de alocatie familiala complementara, eu nu lucrez si concubinul are 1200 ron ... nu suntem casatoriti dar am auzit k se da pe baza de livret de familie .... credeti ca suntem eligibili ...

Va multumesc anticipat...

Ionescu Ana Maria
buna ziua...

1. Sunt o persoana fara CM si fara asigurari la zi deoaece de cand am ramas insarcinata {am 25 sapt} am crezut k statul ma ia in evidenta direct fara sa mai depun acte la CASMB. Ce drepturi banesti primesc de la stat in situatia data?

2. Ce acte imi trebuie pentru asigurari CASMB ... stiti ce se intampla? pana la biroul de informatii se baga bodyguardul si da el informatii si nu mai inteleg nimic ,,,, Ajutati-ma si pe mine va rog ...
Răspuns la discuția Concediu Maternal
S-o luam cu inceputul... Adica pot sa ma angajez si sa raman insarcinata imediat ca oricum am primele minim 6-7 luni de sarcina care eu sunt perfect apta de munca si care e perioada perfecta pt a putea lua 85 % din salariu ca ajutor de crestere ba copilului... AM SPUS BINE?
Si concediu de cresterea copilului in ce fel e conditionat? adica nu mi se acorda? Dar cui las nou nascutul???
Buna seara, va dderanjez cu o intrebare: la cat timp dupa angajare pot sa imi obtin un concediu maternal... Aceasta perioada este calculata cu tot cu lunile de sarcina? Multumesc frumos...

Ana
Răspuns la discuția Strainii si legile noastre
A fost plecat in Italia si s-a intors cu o viza de doua luni ... si inainte a avut ceva la refugiati ... ma rog ... DAR PREVEDEREA CU ACHIZITIONAREA DE PROPRIETATI: CASA / TEREN DE CONSTRUCTIE/ SPATIU COMERCIAL ESTE VALABILA PT PRELUNGIRE? MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNS
Un cetatean extra-european (pakistanez) poate deveni PFA in Romania? Ce are nevoie?

Stiti? Nu vreau sa ma casatoresc cu el doar pentru acte dar vreau sa-l ajut cumva sa ramana in tara fara necesitatea casatoriei. Mentionez ca am fost casatorita cu un cetatean strain si el nu a fost sincer la interviul pentru prelungirea sederii si mi-a facut probleme din aceasca cauza. Si nu pot acum sa il pun pe prietenul meu actual in dificultate...

Am mentionat de unde este ca poate stie cineva dintre dumneavoastra daca aceasta tara are regim special aici sau vreo facilitate aparte pentru a ne lega de ea pentru a fi cat mai corecti in procedura de prelungirea permisului de sedere ...

:) va multumesc anticipat! o zi /seara buna!

Mary
Răspuns la discuția Venitul minim garantat
dar ce acte ar fi necesare? Mentionez ca nu a avut nicio treaba cu darile statului ... nu are nici asigurari de sanatate si nici datorii de vreun fel ...
Răspuns la discuția Venitul minim garantat
Fata respectiva are debil mental nu copiii. Eu voiam un raspuns clar nu trimiteri la legi ... Mulumesc orcum.
Buna seara.

Ce este venitul minim garantat si cum se acorda pentru o femeie cu 2 copii si un usor debil mental.?

Va multumesc anticipat.
Buna seara, revin cu o intrebare: mai exista indemnizatia aceea de prima casatorie de 200 euro sau a fost taiata?

Multumesc,

o seara / zi buna!!