avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate djionel82

Activitate djionel82

Răspuns la discuția PFA facturare intra comunitar
Mulțumesc pentru răspuns xerxes! Îmi puteți spune și care este cadrul legal care stă la baza răspunsului dumneavoastră? (cod fiscal art./alineat)
Răspuns la discuția PFA facturare intra comunitar
Este vorba de niște servicii IT. Pe factură va scrie contravaloarea unor servicii IT.
Bună ziua,

Dacă un PFA scutit de TVA dorește să emită o factură pentru o societate înregistrată în alt stat membru UE este acel PFA obligat să se înregistreze îns copuri de TVA?

Mulțumesc,
Ionel
Întrebarea mea se referă la obligațiile (formulare, declarații, taxe etc) care apar în plus la PFA-ul în scopuri de TVA față de PFA-ul scutit de TVA.

Mulțumesc,
Ionel
Răspuns la discuția ACT DE IDENTITATE
1. Ce se întâmplă în cazul în care nu există pașaportul, aflat în termen de valabilitate?
2. Cum poate fi dovedită cetățenia română, fără o carte de identitate și fără pașaport?
Răspuns la discuția PFA
Bună,
Am 27de ani şi sunt PFA cu normă fixă din februarie 2009.
Aş avea şi eu nişte întrebări legate de cotizaţia la pensie. Sper să mă puteţi ajuta.

1. E obligatorie cotizaţia la casa de pensii la PFA cu normă fixă?
2. Dacă vreau să cotizez la casa de pensii, cât se plăteşte? De la casa de pensii mi-au spus că trebuie să plătesc 31.3% din cât declar. Este adevărat?
3. contează domeniul de activitate la cotizaţia la pensie?
4. Având în vedere că norma fixă mi-a fost stabilită la finanţe în funcţie de CAEN şi domiciliu/sediu, voi plăti cotizaţia la pensie raportată la norma fixă sau la o sumă pe care o voi declara pe un formular de la ei?
5. Trebuie să plătesc retroactiv dacă nu am plătit până acuma?

Vă mulţumesc anticipat!
Răspuns la discuția contract cu CAS pentru PFA
Mulţumesc frumos pentru răspunsurile prompte.
Deci dacă trebuie, atunci trebuie :-s
Eu am PFA-ul din februarie 2009, am să merg luna asta să văd cât am de plătit cu penalizări cu tot.
ufff.
Mulţumesc încă o dată.
Răspuns la discuția contract cu CAS pentru PFA
Mulţumesc de răspuns.
M-am uitat peste art. 257 din Legea 95/2006. Acest articol se referă la obligaţiile persoanei asigurate şi la cum se stabileşte contribuţia lunară a persoanei asigurate.
Dar nu am găsit specificat faptul că orice persoană trebuie este obligată să se asigure.
Adică eu nu sunt persoană asigurată decât din momentul în care încep contractul cu ei. O dată ce încep contractul cu CAS, da, devin persoană asigurată şi am anumite obligaţii, dar până nu semnez un cpntract cu CAS, nu am nici o obligaţie faţă de ei.
ªi atunci revin la întrebarea mea: Unde scrie că sunt obligat să mă asigur la CAS, în calitate de PFA?

Mulţumesc anticipat.
Răspuns la discuția contract cu CAS pentru PFA
Bună!
Legat de acest subiect, aş dori să-mi facă cineva o trimitere la suportul legal care stă la baza părerilor din această discuţie. Adică aş dori să citesc şi eu legea care spune că pt. PFA este obligatorie plata la sănătate.
Nu sunt în domeniul juridic şi al dori un răspuns complet:
care este legea sau hotărâre sau cum îi spune la bucata de text care specifică cum că plata sănătăţii de către PFA este obligatorie.

Vă mulţumesc.
Mulţumesc. ªi eu înclinam spre art. 10 pct. 8, dar nu eram sigur dacă accidentul rutier este considerat fapt ilicit.
Mulţumesc de răspuns. Este exact ceea ce aveam nevoie.