avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate ana123

Activitate ana123

Am rate la o banca. când plătesc rata mi se dă copie după Foaia de vărsământ.
Am înțeles că aceasta ține loc de chitanță, iar în cazul acesteia celui care plătește i se dă originalul.
Întrebarea mea este: de ce nu primesc exemplarul 1 (originalul) al Foii de vărsământ?
Am făcut sesizare la acea bancă din martie, în 17 aprilie mi-au răspuns că ”solicitarea mea necesită timp suplimentar de analiză”. De atunci nici un răspuns.
Casiera de la bancă nu a putut să-mi dea lămurire, motivând că aceasta este politica băncii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am căutat pe net, nu am găsit nici o informație în acest sens.
Mă poate lămuri cineva?
Vă mulțumesc!
Bună dimineaţa, Carpatina
Vă mulţumesc pentru răspunsurile dvs.
Daca mai am neclarităţi o să vă rog să mi le clarificaţi.
O zi bună, Ana 123
Domnule Carpatina,
Vă mulţumesc pentru răspunsuri. Ce aţi vrut să ziceţi cu "Mai multe nu trebuie să le scrieţi"?
Dacă mă dau în judecată, unde mă dau, în localitatea mea de reşedinţă sau în localitatea unde ei au sediul firmei?
O zi bună!
Ana 123
Bună ziua, Carpatina
Vă mulţumesc pentru reăspunsul dat şi acum urmează lămuririle:
-B nu a mai putut furniza serviciile către mine doarece am predat echipamentul (cu semnătură), respectiv modemul;
-din 06 martie 2009 am făcut contract cu o altă firmă pentru servicii similare: Net şi cablu TV (firma Enjoy)
-în decembrie 2005 am făcut contract cu firma Astral, care între timp a fost cumpărată de B; Firma A nu mi-a adus la cunoştinţă în scris despre faptul că urma să fim preluaţi de altă firmă, respectiv B.
-nu am primit confirmarea de rezoluţiune sau de reziliere a contractului între mine şi B. Ultima factură emisă de aceştia, pe perioada 06 martie 2009 - 06 aprilie 2009 nu am plătit-o şi ieri a sosit notificarea de la B prin care mă somează să plătesc în 7 zile datoria, altfel mă penalizează şi mă dau şi în judecată. Eu oricum port cu B o corespondenţă prin care mi+am exprimat nemulţumirea faţă de calităţile serviciilor lor. Pe data de 16 aprilie am primit chiar şi un telefon de la B întrebându-mă de ce am renunţat la serviciile lor.
De asemenea aş vrea să mă adresez şi "Protecţiei consumatorului".
In speranţa că mă veţi consilia în continuare, vă mulţumesc!
O zi bună.
Ana 123
-
Bună seara,
Pe scurt am să relatez problema mea.
M-am abonat la firma A pentru NET, cablu TV şi telefon. Intre timp firma Astral a fost preluată de firma B. Eu nu am contract cu B. Nu am fost mulţumită de serviciile oferite şi am renunţat la serviciile lor. Firma B facturează serviciile de pe data de 6 ale lunii curente până pe data de 6 ale lunii viitoare.
Eu am renunţat la serviciile B din 09 martie 2009. Normal ar trebui să plătesc doar trei zile (7,8,9 martie 2009).
Am făcut un înscris (reclamaţie) prin care mi-am exprimat nemulţumirea şi că nu voi plăti perioada 06 martie-06 aprilie 2009 şi să-mi factureaze doar perioada 07-09 martie 2009 cât am beneficiat de serviciile acestora.
Cu toate acestea această perioada mi-a fost facturată. Astazi, am primit o notificare de la B prin care ma atenţionează "să achit în 7 zile factura, altfel voi plăti penalizări precum şi alte cheltuieli, inclusiv cheltuieli de judecată în cazul unui proces pentru recuperarea creanţelor".
Întrebare: Este normal ca eu să plătesc în plus 27 de zile în loc de 3 zile cât am beneficiat de serviciile lor ? Încă o dată precizez nu am contract cu B ci cu Acare a fost preluat de B.
Vă mulţumesc!
Ana 123
Buna seara Ciupalas
Sunt in situatia de primire a pensiei alimentare. Tatal copilului a atacat hotararea judecatoreasca tocmai datorita acestui fapt. Atat timp cat legea nu face referire expresa la salariul brut sau net, acest lucru ramane la latitudinea judecatorului, deci ce nu este interzis este admis! daca dvs. stiti concret in care lege se prevede salariul net si nu brut va rog sa o mentionati.
Va multumesc!
Ana 123
Bună ziua, Ciupalas
Pensia de întreţinere 20% din salariu brut a stabilit-o instanţa de fond. Da există o hotărâre judecătorească în care se specifică 20% din salariul brut.
În codul familiei nu se specifică salariu brut sau net ci " procent din câştigul din muncă".
Din răspunsul dvs. am înţeles :cas, cass, somaj, impozit nu sunt considerate reţineri sau propriri pe salariu. Puteţi să-mi spuneţi ce sunt considerate reţineri sau popriri pe salariu? ªi care este baza legală?
Conform art.164 alin 4 din Codul Muncii " reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net". Puteţi să mă lămuriţi la ce se referă acest alineat? Dacă se poate şi argumentat cu legislaţia corespunzătoare.
Vă mulţumesc!
O zi bună! Ana 123
Va multumesc de raspuns!
Daca se poate sa-mi mentionati si baza legala a celor afirmate de dvs. Atunci la ce se refera art.164 alin 3 din Codul Muncii in care mentioneaza "

(3) In cazul pluralitatii de creditori ai salariatului va fi respectata urmatoarea ordine:
a) obligatiile de intretinere, conform Codului familiei;
b) contributiile si impozitele datorate catre stat;
c) daunele cauzate proprietatii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.

(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.
Deci, conf. aliniatului 3 mai intai platesc obligatiile de intretinere catre copil si apoi darile catre stat. Daca nu este asa va rog sa-mi argumentati cu legilatia in vigoare.
Va multumesc inca o data!
O zi buna! Ana 123

Bună seara,
Vă rog să lămuriţi cum se calculează pensie de întreţinere copil 20 % din salariu brut şi să precizaţi şi baza legală.
Eu cred că se calclulează astfel:
luăm un exemplu: dacă debitorul are 2000 RON salariu brut :
- 20% x 2000 RON = 400 RON
2000 RON - 400 RON = 1600 RON
Din cei 1600 RON se plăteşte apoi taxele şi impozitele către stat: CASS, pensie, şomaj şi impozit pe salariu.
Este corect acest calcul?
Vă mulţumesc!
Pe fondul judecatii pensiei alimentare l-am reprezentat pe copilul meu (major) prin procura notariala. Nu este multumit de hotararea judecatoreasca si vrea sa faca recurs. Mai este valabila Procura notariala de la fond sau trebuie facuta alta?
Va multumesc!