avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate SURUBARU OVIDIU

Activitate SURUBARU OVIDIU

Are dreptate domnul pneagu pentru ca personal am trecut prin toate astea .La societatea la care muncesc in Galati din 2007 ne socotea orele de luni pana vineri separat fata de cele de sambata si duminica ,astfel faceam 220 ore lunar si nu aveam ore suplimentare.Eu si cu alt coleg am facut adresa la ITM si directia muncii si bineinteles ca dupa controalele de rutina si o amenda simbolica a urmat vanatoarea asupra noastra , directoarea stia si cum am fost imbracati cand am depus plangerea.Vazand acestea , am revenit cu alte adrese la institutiile amintite mai sus si cu audiente la conducatorii lor , ca daca nu se rezolva situatia voi actiona institutiile lor in instanta si le voi reclama mai departe , in 2 luni totul a revenit la normal si prin acestea am avertizat si conducerea ca nu ne temem. Dar toate aceste se pot face la intreprinderi de stat unde sunt pusi politic dar la patroni problema este mult mai complicata si implica riscuri mult mai mari.
CE NU TE DARAMA TE INTARESTE !
Răspuns la discuția incadrare le L 330/2009
Lucrez in cadrul unei S.C. care apartine consiliului local cu capital majoritar de stat , se aplica prevederile Legii 330 la societatile care apartin de consiliul local ex.apa-canal,ecosal ,transport local de persoane ?
Domeniul este transport de persoane in localitate si primim subventii anuale.
Răspuns la discuția RELATII ANGAJAT-ANGAJATOR
Va multumesc pentru raspunsuri desi unul dintre d-voastra a fost cam rautacios probabil nestiind cum este sa conduci un autobuz de 13 m in traficul local din Galati si sa vina un calator cu hartie de 50 ,100 de lei sau cu maruntis excesiv.
Conform COR meseria de sofer autobuz are sarcini precise iar in legatura cu sfatul pe care la dat pneagu (mi se pare cunoscut numele nu cumva esti TESA) se pare ca se va rezolva renuntarea colaborari cu actualul angajator , s-au unit toti soferi au facut protest 2 zile si vor pleca multi care stau pe la birouri impreuna cu conducatorul lor iubit.
IN VIATA NU PRIMESTI CE MERITI ! PRIMESTI CEEA CE NEGOCIEZI !#-o
VA MULTUMESC FRUMOS LA TOTI PENTRU AMABILITATE DE A-MI RESPUNDE!

Domnule Neagu imi cer sincer scuze pentru cele afirmate daca v-au lezat onoare , dar numele d-voastra coincide cu a unui tesa de la transurb Galati si dupa ce am scris si am vazut contul d-voastra am realizat ca am gresit.Toate aceste rele ce se intampla , sunt datorita faptului ca liderilor de sindicat li se permit de catre membrii sai sa faca si politica sau sa aiba functii de conducere devenind santabili si usor de manipulat.Daca sunteti curios verificati ca tot biroul de conducere a Federatiei Nationale Sindicatelor Soferilor au functii in PSD ex: presedintele Stan consilier Bucuresti; prim-vicele Bogatu consilier local Galati .Exemplele pot continua cu Petcu de la CNSLR-FRATIA.Toate acestea au dus ca , interesele personale sa fie prioritare in fata intereselor membrilor de sindicat.Sunt vice-presedinte la sindicatul soferilor transurb si va spun sincer ca sunt scarbit de toate aceaste.Dar de acum in colo ne-am hotarat mai multi tineri sa numai acceptam toate acestea si sa luam atitudine ,eliminand , prin modificarea statutului aceste favoruri.
In legatura cu atitudinea de care d-voastra ati dat dovada in cadrul sindicatului din care faceati parte, NOTRE RESPECT !!=D>
La societatatea la care muncesc ca sofer autobuz conducerea a dat un ordin prin care ne obliga sa luam gestiune de bilete si sa si vindem bilete pe traseu.
Desi noi soferii nu am fost de acord am fost amenintati cu sanctiunea pentru nerespectarea ordinelor date de conducere.Mentionez ca in CIM figuram ca soferi autobuz si nu vanzatori de bilete si nici nu am semnat vreun act aditional in care sa fim de acord.
Cum pot combate legal acest ordin abuziv ?
VA MULTUMESC !
VA MULTUMESC PENTRU AMABILITATEA DE A RASPUNDE LA PROBLEMA MEA .=D>Problema nu este repausul saptamanal ci faptul ca orele lucrate in repaus saptamanal beneficiaza numai de sporul de repaus saptamanal si nu de sporul de ore suplimentare atunci cand media saptamanala , (deci de luni pana duminica in cazul nostru , ele fiind socotite separat) depaseste cele 40 de ore .In mare parte sunt lamurit ce trebuie sa fac dar mai am o problema CEREREA DE CHEMARE IN JUDECATA SI CONTINUTUL SAU IN CAZUL MEU ?? VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AJUTOR !!
La societatea la care muncesc ,conducerea a facut niste norme metodologice de calcul si plata a orelor suplimentare ,,ciudata'' si in avantajul lor .Astfel sunt socotite ore suplimentare numai orele care depasesc cele 8 ore numai de luni pana vineri .Specificul societatii este de transport persoane iar soferii si vatmani si asimilatii vin la munca si sambata si duminica pe baza unui grafic .Orele lucrate sambata sau duminica nu sunt luate in calcul la ,,gramada'' cu cele de luni-vineri.Astfel in luna August 2008 am facut 232 de ore si mi-au fost platite doar 2 ore suplimentare .Este legala socotirea orelor lucrate sambata sau duminica separat de cele de luni pana vineri ?Daca se poate sa ma lamuriti si cu privire la prevederile legale la care pot apela pentru ca vreau sa dau in judecata societatea.Unde pot gasi modele de cereri de actiune in instanta?
VA MULTUMESC ANTICIPAT !