avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate cristi777

Activitate cristi777

Răspuns la discuția probleme cu alcoolul
din cate am retinut... este de preferat ca prima recoltare sa aibe loc pana in 30min... dar in cazul tau, oricum nu conteaza alea 15min. vei vedea ora recoltarii pe buletinul iml. dupa parerea mea... te ajuta. uite de ex. in cazul meu: am o ora si 10 min pana la prima proba (probele mi-au iesit sub 0,80) si acum vor sa ma arda cu recalcularea fiindca cred ei ca am avut mai mult la ora opririi...

ce ai declarat la iml?
Răspuns la discuția Dosar penal la politie
e bine ca fiecare are legea lui in cap. la mine vor chiar ei recalcularea, iar la tine - nu ti-o accepta. cred ca "ai tai" sunt mai praf...
Răspuns la discuția Dosar penal la politie
pai declaratia tipizata nu contine date despre cantitatea consumata, intervalul orar, etc?

adaug: "prietenii" astia nu au niciun fel de putere, ei fac doar o ancheta, hartogaraie la dosar... strang date si nu numai... poate si niste € / $ ... daca doar date ...baga tare, orice in defavoarea ta, la intimidare. in mod normal trebuie sa te interesezi de tot ceea ce inseamna aparare, avocat, etc. codul de procedura penala...
frustrarea lor vine in momentul in care isi desfasoara activitatea lipsita de puterea de decizie, doar baga la inaintare niste hartii...
zic toatea astea pt cei care sunt tarsalosi si fac tot ceea ce le spune "prietenul"...

inca o data te intreb pe tine, ciptes, declaratia tipizata nu continea date despre cantitatea de alcool, etc?
cum ti-a respins cererea pt recalculare? du-te si plateste-o si apoi faci plangere la procuror. iml-ul ti-o va calcula si va ramane la ei daca nu o ridica militia.

la mine, daca nu am mai scris deja asta, aici in sectiunea asta... mi-a iesit sub 0,80 dar vrea sa ma arda cu recalcularea (ca trecuse o ora de la oprire), declaratie tipizata n-am mai completat fiindca era dreptul meu cf. art. 70 alin. 2 C.P.P. si nici cu recalcularea nu am fost de acord da' asta nu se consemneaza. si nici n-am sa platesc vreodata ...il duc pe "prieten" cu masina cand o sa am permis... la banca sa faca credit pt a o plati el.

si stau de 3 luni... pt rezultatul sub 0,80 alcoolemie in sange. "frumoasa lege" ...inteligenti oamenii de au avortat-o.
Răspuns la discuția Dosar penal la politie
si cu mine si-a pus ambitia un organ d'asta penal... dupa ce mi-a atras atentia ca nu l-am sunat "in'afara orelor de program" si dupa ce m-am prezentat si am spus ca nu mai dau nicio declaratie si mi-o pastrez pe cea data initial la IML... mi-a spus ca a trimis dosarul la procuror si ca "a dispus inceperea urmaririi penale" :)) raspuns primit, culmea, in 5 zile lucratoare... de parca eram vreun prost sa nu-mi dau seama ca tocmai hartogaraia pe care o are pe birou si mintea lui flamanda reprezinta o parte din activitatea de urmarire penala. in fine... s-a simtit omu' iesit din schema si s-a ofuscat precum o fatuca care nu iese sambata in mall.
si in spirit de gluma... atata timp cat stau fara permis, muncesc sa fac bani... multi bani... sa dau la multi avocati cu care sa-i dau in judecata pe: pseudo-inspectorul asta, mama lui, restu' familiei de la tara... fiecare dintre ei poarta o vina in aceasta cercetare abuziva.
si serios... omu' a cerut o recalculare pt care mie mi-a cerut bani... pai e frumos asa? sa platesc ceva ce nu doresc si nu este amenda?
peste 0,4 in aerul expirat, sub 0,8 in sange. s-a cerut recalcularea. cat de mult conteaza acest calcul teoretic?
... si in cazul in care - alcoolemia in sange iese sub 0,8 in timp ce in aerul expirat este peste 0,4... se cere recalcularea de catre organul de cercetare penala, nu? cat de mult conteaza acest calcul care este doar teoretic?
(continuare)... dupa ce am refuzat sa dau o noua declaratie si am mentionat ca mi-o pastrez pe cea initiala (data la IML), insp. ulii s-a ambitionat si mi-a spus ca va fi "atat de sever si in a-mi respecta drepturile si in a-mi solicita obligatiile". am inregistrarea audio in care acesta confirma faptul ca am avut sub 0,80 in sange - asta pt a elimina vreo situatie de "manarie". in fine, ultima data m-a sunat (de la IML cred - tel. personal) sa-mi ceara sa platesc taxa pt recalculare... pe care tot el a cerut-o. n-am platit-o fiindca n-am cerut-o eu. acum... ne intoarcem in zilele noastre si intreb ...intreb pe toata lumea... exista un termen de solutionare al anchetei?

nu prea cred sa-ti iasa peste 0,80... dar este posibil... depinde ce-ai baut, cand, ce-ai mancat, cate kg ai, cum lucreaza organismul, etc...

ai dat 2 probe de sange?

permisul ti-a fost retinut. atat. acum esti in faza de cercetare.
vei fi chemat la audiere. cel mai bine este sa te duci tu la "cercetari penale" si sa te interesezi la ce inspector ti-a ajuns dosarul. probabil va trebui sa dai inca o declaratie pt recalcularea alcoolemiei.

ca sfat... un avocat cat mai repede. si sa nu mai astepti semn de la ei.

in prima faza nici eu n-am crezut ca o sa am nevoie de avocat... dar avand in vedere ca ei au tot interesul sa te "ingroape", acum interventia unui avocat mi se pare cea mai indicata solutie.
Răspuns la discuția alcool la volan- pasi de urmat

- in cazul in care ai peste 0,80 - ai dreptul la o recalculare, iar un avocat te va invata ce sa declari.
- in cazul in care ai sub 0,80 - amenda, 90 de zile suspendare sau 120 fara examenu' ala de "13 din 15"
am tot citit acest forum si nu am gasit un raspuns pentru intrebarea mea.
multi au cerut ei recalcularea cand aveau peste 0.8
avocatii raspund la modul ca nu este cazul atata timp cat fapta constituie (in cazul meu) contraventie.
recalcularea alcoolemiei da valori teoretice si nu cred ca poate avea caracter probator.

deci... un avocat?