avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1252 soluții astăzi
Forum Activitate Denidana

Activitate Denidana

Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot beneficia de continuitate in munca, in cazul in care mi se incheie contractul de munca si pana la inceperea altui contract de munca, la alt angajator, trece ceva timp?
Inchei un contract cu Casa de Pensii?
Pe cat timp minim pot incheia contractul, cat trebuie sa cotizez si cum ma ajuta acest lucru?
Mentionez ca doresc sa fac un copil si am nevoie de continuitate in munca, fara intreruperi.

Va multumesc.
Buna ziua,

Eu ma aflu in urmatoarea situatie: am fost consilier juridic timp de 7 ani (2000-2007), dupa care am intrat in concediu de ingrijire copil ( 2 ani), apoi in somaj ( 1 an).
Intre timp, m-am suspendat din functia de consilier juridic si dupa 6 luni,am reusit sa ma angajez, dar ca si asistent manager (din 11.2010 pana in prezent).
As putea sustine examenul de admitere in barou , dar sa devin avocat definitiv (fara stagiatura)?

Aceeasi intrebare o am si pentru concursurile de admitere in magistratura si admitere in notariat.

Va multumesc.
Buna seara!

Ma intereseaza cand a fost sustinut concursul pentru notar public in 2009 si care au fost subiectele.

Răspuns la discuția publicitate
Buna!

Am facut asta, dar nu ma cauta nimeni.
M-am inscris si pe okazii.ro, am ieftinit produsele mult, dar degeaba.
Pe forumuri, la fel- nici un raspuns...

Multumesc pt incurajari; sunt foarte suparata acum!

Numai bine!
Discuție publicitate
Buna seara!

Am deschis un magazin on-line in ideea de a avea si eu un venit, deoarece am intrat in somaj, am o fetita in varsta de 2 ani si jum. si stau acasa sa o cresc;stiu ca nu am voie ca pfa sa am un venit mai mare de 500 lei pe 3 luni, dar fiind faptul ca sunt in somaj.
Problema e ca sunt foarte dezamagita, deoarece cei care mi-au facut magazinul virtual nu m-au atentionat ca mai trebuie sa caut si persoane care se ocupa cu optimizare seo si inscriere in directoare.
Am cautat , dar ma costa 500 EUR+TVA pe 1 an, altii cer 100 EUR /1 luna apoi cate 50 EUR- 2 luni si apoi nu se stie..
Din pacate , eu nu am avut aceste date initial; credeam ca imi fac magazinul si apar pe google; din pacate, folosind cuvinte cheie pe care le am in magazin, nu apar nicaieri.
Doar cei ce imi stiu site-ul ma vad; drept urmare, numai cateva rude au cumparat de la mine.
Sunt foarte suparata si dezamagita; ma gandesc deja sa -l inchid.
Eu am facut tot posibilul sa-l inscriu in directoare, dar tot nu apar.
Aveti vreo solutie pt mine sau sa ma gandesc la altceva sa imi vand produsele: cadouri?!

Astept raspuns!
Multumesc anticipat!
Buna seara!

Am deschis un magazin on-line in ideea de a avea si eu un venit, deoarece am intrat in somaj, am o fetita in varsta de 2 ani si jum. si stau acasa sa o cresc;stiu ca nu am voie ca pfa sa am un venit mai mare de 500 lei pe 3 luni, dar fiind faptul ca sunt in somaj.
Problema e ca sunt foarte dezamagita, deoarece cei care mi-au facut magazinul virtual nu m-au atentionat ca mai trebuie sa caut si persoane care se ocupa cu optimizare seo si inscriere in directoare.
Am cautat , dar ma costa 500 EUR+TVA pe 1 an, altii cer 100 EUR /1 luna apoi cate 50 EUR- 2 luni si apoi nu se stie..
Din pacate , eu nu am avut aceste date initial; credeam ca imi fac magazinul si apar pe google; din pacate, folosind cuvinte cheie pe care le am in magazin, nu apar nicaieri.
Doar cei ce imi stiu site-ul ma vad; drept urmare, numai cateva rude au cumparat de la mine.
Sunt foarte suparata si dezamagita; ma gandesc deja sa -l inchid.
Eu am facut tot posibilul sa-l inscriu in directoare, dar tot nu apar.
Aveti vreo solutie pt mine sau sa ma gandesc la altceva sa imi vand produsele: cadouri?!

Astept raspuns!

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția PFA- comert on-line
Buna seara!

As dori sa stiu daca pot aduce bunuri din strainatate si sa le vand in tara, ca PFA comert on-line.
Răspuns la discuția PFA- comert on-line
Buna!

Multumesc pentru mesaj!
Foarte complet!
Răspuns la discuția PFA- comert on-line
Multumesc pentru raspunsul prompt!
Am citit deja ce scrie acolo; sunt numai generalitati; as vrea strict pe problema mea.
Va multumesc oricum!
Buna ziua!

M-am inregistrat acum 2 luni ca pfa pt comert on-line; as vrea sa imi fac magazinul virtual (sa gasesc undeva mai convenabil) si apoi sa ma aprovizionez cu diverse obiecte - cadouri:rame foto, accesorii etc
M-am inregistrat si la Administratia Financiara, dar am inteles ca trebuie sa inregistrez si 2 registre: incasari- plati si inventar.
Am tot citit despre pfa, dar eu sunt jurist de meserie, nu stiu contabilitate; mai trebuie si alte registre si documente in cazul meu?
Registru si fise pt operatiuni diverse sau registru de casa, de banca?
Chiar nu imi permit acum sa angajez un contabil si nu cred ca am nevoie pt ca este doar un tip de comert mai simplu.
Stau acasa si cu copilul- dupa 2 ani am intrat direct in somaj; stiu ca trebuie sa am max 500 RON pe 90 de zile ca si pfa cu somaj; e putin dar am nevoie de bani si daca va merge afacerea, voi renunta la somaj.
Vreau sa imi iau si programul de contabilitate de pe conta.ro; sper sa ma descurc si sa am si eu banii mei, sa-mi pot creste copilul, in vremurile acestea de criza.
Degeaba am cumparat cartea cu Contabilitatea in partida simpla, se refera la toate tipurile de pfa, nu e strict pe pfa- comert on-line.
Chiar nu prea stiu cum sa incep.
Va rog sa ma ajutati!
Orice sfat e binevenit.
Va multumesc anticipat!