avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate Lupu Gabriela

Activitate Lupu Gabriela

ce acte normative reglementeaza drepturile salariale personalului din sistemul justitiei pe langa ordonanta de urgenta nr.225/30.12.2008 si ordoonanta de urgenta nr. 75 / 11.06.2008
Buna seara, ce drepturi are o mamica care se intoarce la servici dupa cele 126 zile ? Ma refeream la program de alaptat
ce acte sunt necesare pentru concediu prenatal si postnatal, unde se depun aceste acte, cine plateste suma de bani cuvenita. Daca lucrez la patron si acesta ar fi obligat sa plateasca aceasta suma, isi va recupera suma de undeva?
Răspuns la discuția INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
top dan a scris:

Cu siguranta veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului fiinf indeplinit stagiul de cotizare prevazut de lege, inclusiv perioadele asimilate.

Problema o constituie luna septembrie cand eu nu figurez nici ca salariat nici ca somer
Ce e de facut daca considerati ca pot beneficia de aceasta indemnizatie
Răspuns la discuția INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
elis a scris:

Ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC, trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Perioada care se va lua in calcul, in situatia dvs, ar fi septembrie 2008 - septembrie 2009.

Deci din punctul dumneavoastra de vedere nu pot beneficia de aceasta indemnizatie
Din 15.08.2006-15.08.2008 am fost angajata pe perioada determinata . Contabila a intarziat cu actele pentru somaj astfel incat in perioada 15.08.2008 - 10.10.2008 nu am figurat nici ca somera si nici ca angajata . Din 10.10.2008-15.10.2008 am fost somera iar din 15.10.2008 sunt angajata pe perioada nedeterminata. Acum sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in septembrie . Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copil