avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters76214

Activitate ContSters76214

va multumesc pentru lamuriri.
Buna ziua!
Sunt divortata de 3 ani, iar din casnicie au rezultat doi copii (18 ani, respectiv 12 ani)
Fiul meu a implini,t in 2 martie, 18 ani.
Este elev in clasa a XII-a.
Tatal lor, obligat la pensie alimentara, de la sine putere a sistat plata, ce-i revenea fiului meu, pe motiv ca, este deja major.

In luna aprilie nu a mai virat pensia alimentara pentru luna martie, (decat pentru un copil) desi copilul in martie a implinit 18 ani.. (Platea lunar 470 lei pentru amandoi, iar in aprilie a virat doar 235 lei.)
Este legal cum a procedat?.

Care ar fi dmersurile legale pentru ca fiul meu, major (care-si va continua studiile si dupa terminarea liceului) sa beneficieze in continuare de pensie alimentara?
Răspuns la discuția obligatiie parintilor divortati?!
Va multumesc inca o data!

Este de-a dreptul nefiresc ca, periodic sa tot te plimbi in instanta pentru majorari de pensii. Ultima majorare ceruta in instanta acum 2 ani, a durat 11 luni, pana la pronuntare. #-o Foarte tare!!!
Răspuns la discuția obligatiie parintilor divortati?!
Va multumesc!
Fiul meu beneficiaza de pensie de intretinere de la tatal sau in suma de 235 lei/luna.
In mai 2011 termina clasa a XII-a dupa care urmeaza bacalaureatul. Datorita faptului ca, cheltuielile in aceste situatii sunt semnificative, va intreb: Tatal poate fi obligat, prin vreo lege sa contribuie la cheltuielile ce se impun la absolvirea liceului? Sau obligatia lui, ca parinte este doar plata pensiei de intretinere? (refuzul lui este categoric, motivand ca obligatia lui lunara, este doar cea pentru pensie de intretinere!)

Multumesc!
Va multumesc mult!
Buna ziua!

De la 1 noiembrie 2010 beneficiez de ajutor de somaj.
Intrebare : In cazul in care in ianuarie 2011, intentionez sa infiintez un srl, pierd dreptul la somaj?
Pun aceasta intrebare deoarece, societatea nou infiintata in ianuarie 2011, nu e sigur ca va genera profit in primele luni de la infiintare.

Multumesc!
Răspuns la discuția neplata cheltuieli de judecata
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

In conditiile in care, s-a emis o sentinta in urma cu exact un an (noiembrie 2009) intr-un proces intentat de catre mine, pentru majorare intretinere copii, proces castigat de catre mine, iar tatal copiilor a respectat plata pensiei, lunar, insa nu a achitat cheltuielile de judecata (suma cu o vechime de un an) aferente acestui proces, desi este mentionat in sentinta, as dori sa intreb:

Care sunt demersurile pentru recuperarea sumei, reprezentand cheltuieli de judecata?
Trebuie sa ma adresez in instanta sau doar unui executor judecatoresc?
Ce taxe trebuie sa platesc si unde pentru aceste demersuri?
Exista un termen de subscriere, motiv pentru care nu as mai putea recupera cheltuielile de judecata?

Multumesc!
Răspuns la discuția am dreptul la somaj?
Va multumesc pentru raspunsurile clare si la obiect primite.