Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la somaj in cazul in care...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la somaj in cazul in care...

Buna ziua!

De la 1 noiembrie 2010 beneficiez de ajutor de somaj.
Intrebare : In cazul in care in ianuarie 2011, intentionez sa infiintez un srl, pierd dreptul la somaj?
Pun aceasta intrebare deoarece, societatea nou infiintata in ianuarie 2011, nu e sigur ca va genera profit in primele luni de la infiintare.

Multumesc!
1. Va redau din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
2. Asadar nu pierdeti indemnizatie de somaj daca veti obtine venituri lunare de pana la valoarea indicatorului social de referinta.
3. Indicatorul social de referinta, in vigoare, este de 500 lei.
Va multumesc mult!