avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la somaj in cazul in care...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la somaj in cazul in care...

Buna ziua!

De la 1 noiembrie 2010 beneficiez de ajutor de somaj.
Intrebare : In cazul in care in ianuarie 2011, intentionez sa infiintez un srl, pierd dreptul la somaj?
Pun aceasta intrebare deoarece, societatea nou infiintata in ianuarie 2011, nu e sigur ca va genera profit in primele luni de la infiintare.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters76214 , utilizator 17:46, 20 Decembrie 2010
1. Va redau din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
...
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
...
2. Asadar nu pierdeti indemnizatie de somaj daca veti obtine venituri lunare de pana la valoarea indicatorului social de referinta.
3. Indicatorul social de referinta, in vigoare, este de 500 lei.
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj alexa-yvonne alexa-yvonne daca sunt in somaj si as vrea sa imi fac pfa imi pierd somajul? (vezi toată discuția)
Implicatii infiintare srl in timpul somajului dorynac dorynac La momentul acesta sunt somer si as dori sa-mi infiintez o societate cu raspundere limitata. Dupa infiintare trebuie sa declar la AJOFM statutul meu actual, si ... (vezi toată discuția)
Venituri obtinute in timpul perioadei de somaj freeasabird freeasabird Daca, fiind in perioada in care beneficiez de indemnizatie de somaj, infiintez PFA mai pot beneficia de indemnizatie de somaj? Multumesc (vezi toată discuția)