avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1413 soluții astăzi
Forum Activitate simao

Activitate simao

Buna ziua,

Va rog sa ma sprijiniti cu cateva informatii privind obligatiile pe care le am ca si cetatean roman cu domiciliul in Romania in urmatorul scenariu.

Urmeaza sa emigrez in Canada si astfel voi avea rezidenta acolo.

Astfel, voi avea o Carte de Rezidenta Canadiana, dar si o Carte de Identitate cu domiciliul in Romania ceea ce nu mi se pare normal si as dori sa stiu ce trebuie sa fac astfel incat sa renunt la actul de identitate romanesc.

Cu toata mediatizarea ultimelor modificari ale codului fiscal, care inteleg ca va aduce taxe noi pentru rezidentii romani care nu au venituri, lovind indirect in cei care lucreaza in strainatate, as vrea sa stiu ce pasi am de urmat.

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Va rog sa ma consiliati in urmatoarea problema.
Societatea comerciala al carei asociat unic sunt, detine in proprietate un spatiu comercial.
In vederea inchirierii acestui spatiu sunt nevoit sa platesc la stat TVA-ul de 19%.
In ce conditii poate societatea sa cedeze dreptul de folosinta asociatului unic a.i. sa pot da spre inchiriere spatiul in calitate de persoana fizica?
Ma gandeam la un contract de comodat intre societate si asociat unic. E legal?
Decat sa platesc 19% (TVA) mai bine platesc 16% (impozit pe venit).

Multumesc

Va rog sa ma sprijiniti cu o opinie:

Apartamentul in care locuiesc este proprietatea sotiei mele, dobandit inainte de casatorie prin contract de vanzare cumparare, vanzatorii fiind parintii ei.
Tranzactia a fost efectuata la valoare de grila a notarului (sau asa ceva).

Intrebarea mea este daca aceasta tranzactie poate fi atacata in instanta si contestata de fratele vitreg al sotiei mele.

Amanunte importante:

- tatal sotiei mele nu este tatal ei biologic, a infiat-o cand avea 6 ani, el apare in certificatul de nastere ea preluand numele lui;
- dintr-o anterioara casatorie, tatal are un copil;
- apartamentul cu pricina a fost dobandit de parintii sotiei mele, prin vanzare cumparare in timpul casatoriei;

In cazul decesului socrului meu, fratele vitreg al sotiei mele poate ataca in instanta contractul prin care s-a dobandit dreptul de proprietate al apartamentului?

Va multumesc
Buna ziua,

Sunt asociat (50%) si adminsitrator al unui SRL.
Doresc sa cedez toate partile mele sociale unui tert si de asemenea sa renunt la calitatea de administrator.

Va rog sa-mi spuneti daca pasii de mai jos sunt suficienti.

1. AGA privind revocarea functiei mele de administrator + decizia de cesiune a partilor sociale;
2. Contract de cesiune parti sociale
3. Act aditional la actul constitutiv.

Intrebari:
A) este suficient actul aditional sau trebuie act constitutiv actualizat?
B) actul aditional/actul constitutiv actualizat poate fi semnat sub semnatura privata sau trebuie sa fie facut la un cabinet de avocatura? Mentionez ca la infiintarea firmei am fost la un avocat.

Cele 3 acte enumerate mai sus le depun la Registrul Comertului impreuna cu o cerere....si gata.

Este asa simplu, sau imi scapa ceva?

Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire - succesiune
Va multumesc pentru raspuns.
Va rog sa ma sprijiniti cu o opinie si pentru urmatoarea speta:

Apartamentul in care locuiesc este proprietatea sotiei mele, dobandit inainte de casatorie prin contract de vanzare cumparare, vanzatorii fiind parintii ei.
Tranzactia a fost efectuata la valoare de grila a notarului (sau asa ceva).

Intrebarea mea este daca aceasta tranzactie poate fi atacata in instanta si contestata de fratele vitreg al sotiei mele.

Amanunte importante:

- tatal sotiei mele nu este tatal ei biologic, a infiat-o cand avea 6 ani, el apare in certificatul de nastere ea preluand numele lui;
- dintr-o anterioara casatorie, tatal are un copil;
- apartamentul cu pricina a fost dobandit de parintii sotiei mele, prin vanzare cumparare in timpul casatoriei;

Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o opinie pentu speta de mai jos.
Ma intereseaza cum se va impartii masa succesorala a bunicii mele in conditiile in care nu va exista testament.

Bunica are 2 copii: mama (decedata) si matusa mea (in viata).
De la fiecare copil are cate un nepot.
Bunicul nu mai traieste.

Cine sunt mostenitorii de drept? Doar matusa mea in calitate de unica fiica in viata? Sau si eu, nepot din partea fiicei defuncte?

Va multumesc anticipat