avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Activitate nicradu

Activitate nicradu

Discuție somaj dupa ccc
Buna ziua
Avem o salariata care la data de 24 iunie implineste 1 ani si 11 luni de ccc.
Ne-a solicitat intrarea in somaj in conditiile in care postul dansei ca agent de securitate a fost desfiintat la punctul de lucru unde lucra si nu exista posibilitatea sa ii oferim un alt loc de munca.
Va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa ii urmez ca sa pot raspunde acestei solicitari.
Multumesc.
Răspuns la discuția salariat bolnav tbc
va multumesc pentru indrumari
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
- am primit un medical de la o salariata pe care scrie ca este bolnava de tbs cod indemnizatie 12.
Va rog sa-mi transmiteti daca exista vreo procedura de urmat pentru restul salariatilor pe linie SSM si RU.
Mentionez ca nu lucram in sector alimentar dar produsele pe care le facem sunt pentru uz casnic.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Incetare CIM determinat gravida
multumesc
Răspuns la discuția Incetare CIM determinat gravida
daca ii inceteaza contractul in prenatal nu ii sunt afectate celelalte drepturi ? Nu vreau sa fie acuzata firma ca o prejudiaza in vreun fel...
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: avem o fata in prenatal, va naste in luna februarie 2017 si are cim perioada determinata care expira la 31.12.2016.
Cum procedez in acest caz:ii pot prelungi contractul si pana cand ...sau cum ...?
Multumesc.
Avem un salariat care este angajat cu program 8 ore/zi si are o functie administrativa. Firma l-a trimis sa faca un curs de cadru tehnic cu atributii PSI.Intrebare: este suficient daca fac o decizie interna prin care il desemnez suplimentar fata de functia pe care o are si CADRU TEHNIC cu atributii PSI sau este obligatoriu sa ii fac inca un c.i.m. cu aceasta incadrare.
Daca da, care este timpul de lucru minim pe care il poate presta pentru aceasta activitate.
Precizez ca inainte am avut o persoana incadrata special pe aceasta functie dar si-a dat demisia.
Astept raspunsul dvs si va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
multumesc
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
multumesc pentru raspuns; e obligatoriu sa se incheie doar pe un 1 an de zile?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatorul raspuns: mai este obligatoriu CCM daca ai mai mult de 20 de angajati? De asemenea va rog sa-mi spuneti daca raspunsul este afirmativ, acesta poate fi incheiat pe o perioada mai lunga de 1 an ?
Multumesc.