avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate Angelinne

Activitate Angelinne

Nu a fost nici o intelegere...a luat masina fara macar sa se urce in ea sa vada cym merge...
am vindut o masina care a fost inmatriculata cu act de partaj si la care nu a trebuit achitata taxa de poluare//// acum la revinzare eu nu m am gindit ca urmatorul cumparator va trebui sa o platesca din moment ce masina era inmatriculata deja de anul trecut.

In anuntul postat nu am scris nimic de taxa cum ca ar fi platita ....stiu ca cumparatorul m a intrebat daca am recuperat taxa si i am spus ca nu.....

Acum el depunind actele la ANAF i s a comunicat ca are de achitat taxa ca sa poata sa isi inmatriculeze masina.... si m a sunat ca daca eu nu ai dau banii de taxa el imi face plingere penala si ca imi aduce masina inapoi si sa ai inapoiez banii.....

Care este legislatia in domeniu? Multumesc anticipat.
Nu au vrut sa imi inapoieze banii./// termen de 2 luni pot sa schimb cu alt produs...
Cu ce ma incurca pe mine ca propietar daca fac un contract de comodat pentru un prieten ca sa aibe sediul social la mine in apartament? Ce implicatii are? Eu trebuie sa il declar la finante?
Răspuns la discuția Procedura de insolventa?!
Am fost azi la un notar ales de firma care intra in lichidare unde ne-au trimis sa facem inscriere de data certa...adica au facut ei o incheiere de autentificare pe acel antecontract. Notarul spunind ca dupa vechiul cod civil , contractul fiind incheiat in 2007 vom fi protejati prin articolul 93.1 din legea insolventei . Ceea ce stiu eu este ca au fost ridicate ipotecile de pe o parte de apartamente... anul trecut puteam face intabularea... dar spuneau ca ne mai dau o diferenta de TVA... si ca o sa semnam deodata actele la notar. Am fost si am dat o declaratie notariala cum ca nu am beneficiat de cota de 5% tva si de aproape 1 an asteptam sa primim banii urmind ca sa facem intabularea. O parte din vecini s-au intabulat deja. Nu stiu daca acum sa merg sa inscriu contractul in CF?!si ce trebuie sa mai fac...
Ce se intimpla cu un apartament cumparat de la o firma cu plata integrala si pentru care inca nu s-a facut intabularea deci exista doar un antecontract de vinzare cumparare? exista riscul ca acum intrind firma vinzatoare in procedura de insolventa sa fie posibilitatea sa il ia banca??? Am inteles ca ceea ce se poate face acum este o incheiere de data certa la un notar si apoi acel antecontract inscris in cartea funciara... insa din cite stiu eu,,, banca are prioritate....#-o
Am achizitionat acum 4 zile o pereche de cisme care au fost ultima pereche si expusa in magazin ...si ajunsa acasa mi-am dat seama ca era probabil incercata de multe persoane, fapt care ma deranja la mers..incercindu-le prin casa. Returnind inapoi cismele mi-au spus sa imi aleg eventual altceva caci din acele nu mai aveau pe stoc...insa nu am gasit nimic care sa imi doresc sa cumpar, urmind ca in termen de 2 luni sa pot lua altceva.
As dorii sa stiu care este modalitatea de a mi se inapoia banii si cui trebuie sa ma adresez. ???Cu multumiri.
Pai are 23 ani si masterul e de 2 ani... deci pina la 26 termina facultatea....Asta ar insemna ca sa nu aiba nu venit mai mare de 450 ron?
Fratele meu de 23 ani ,este in continuare la master si ar vrea sa se si angajeze.... Din cite am citit eu... ar putea sa se angajeze daca nu depaseste salarul 1/4 din salarul mediu pe economie... fiind orfan de ambii parinti... Insa oare cei de la pensii nu ai vor sista pensia de urmas?E destul de riscant...
Nici daca inchei un contract de proba pe o perioada de 30 zile sa zic?