avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_011

Activitate Andrei_011

Buna ziua! Am dori sa achizitionam o locuinta prin programul Prima Casa, dar am inteles ca persoanele care au in proprietate o locuinta nu pot solicita acest lucru. Avem in proprietate o casa la tara in care locuiesc parintii, care este in proprietatea noastra obtinuta prin contract de vanzare-cumparare cu drept de habitatie viagera pentru parinti. Putem primi credit in conditiile in care este aceasta clauza in contract? Multumesc frumos!
Buna ziua!As dori sa va intreb, daca ma puteti ajuta, la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii:
M-am nascut in anul 1959,lucrez din 1976 si in prezent beneficiez de pensie de invaliditate de gradul II.
Stagiul total de cotizare realizat: 37 ani si 2 zile
-in conditii normale de munca: 9 ani, 7 luni, 29 zile
-in conditii deosebite de munca: 3 ani, 2 luni, 16 zile
-in gr. II : 17 ani, 7 luni, 24 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca: 5 ani
-perioade asimilate: 1 an, 5 luni, 9 zile
Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca: 14 zile
Numar total puncte realizate: 29.11550
SItuatia aceasta este din 2012, cred ca se mai adauga cateva puncte pana acum de la pensia de invaliditate.
Multumesc frumos!
Daca merg la ORC in orasul unde locuiesc si solicit o informare se poate afla daca a infiintat firma in Anglia?Sau trebuie sa solicit o informare in Anglia?Multumesc frumos!
Buna seara!Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.In luna septembrie am plecat la munca in Anglia ca sofer, prin intermediul unei cunostinte.Cand am ajuns acolo angajatorul mi-a propus sa imi infiinteze o firma (cred ca un fel de self employed) ca sa pot lucra la el.Eu nu am fost de acord deoarece nu am vrut sa ma complic si nici nu stiam prea bine ce implica acest lucru, dar acesta m-a anuntat ca mi-a facut firma fara acordul meu, desi nu am semnat nimic. Cum pot verifica daca a infiintat aceasta firma si ce pot face pentru a o inchide? Multumesc frumos!

Multumesc!
Deci daca ma impac cu victima...nu mai raspund nici pentru parasirea locului accidentului nu?Imi da permisul inapoi si totul e bine...sau tb sa mai platesc vreo amenda ceva?
Multumesc!
Aproximativ 30 de zile de ingrijiri medicale...a avut piciorul pus in ghips
Si in cazul in care sunt gasit vinovat, raman cu permisul suspendat pe o perioada de timp sau se anuleaza...platesc amenda administrativa...si ce as mai putea pati? Sa zicem ca vb cu familia victimei,dar daca aceasta imi o cere o suma prea mare...si eu nu am de unde sa le dau...
Fata a stat aproximativ o saptamana in spital.Acum e bine si poate merge...
Cat ar putea oare sa fie amenda administrativa pentru acest caz?Daca nu reusesc sa demonstrez ca am fost lovit...posibil sa fiu tras la raspundere pentru parasirea locului accidentului.Oricum cred k prefer sa platesc amenda decat sa ma inteleg cu victima...pentru ca sunt nevinovat in ceea ce priveste acesta latura...si daca m'as impaca cu ea ar da de inteles ca sunt vinovat...si nu pot sa accept acest lucru stiind ca sunt nevinovat.Dar mi se parea corect ca autocarul sa fi fost parcat in curtea scolii..nu sa stea in strada..mai ales ca era ingusta...sa umble la bagaje...daca fata a fost calcata pe laba piciorului stang...ea statea cu fata spre strada... probabil ca s-a gandit fugitiv sa traverseze printr-un loc neadecvat..eu nu aveam de unde sa stiu intentia ei..am redus viteza..dar totul s-a intamplat repede...